previous arrow
next arrow
Slider

Rekord trasy na Biegu Dąbrówki!

Jak co roku w ostatnią niedzielę maja, odbył się Bieg i Marsz Nordic Walking o Koronę Księżnej Dąbrówki. W XI już edycji tej imprezy wzięło udział łącznie 420 zawodników i zawodniczek w różnym wieku z całej Polski. Ozdobą zawodów był rekord czasowy 10-kilometrowej trasy biegowej, ustanowiony przez  42-letniego Marcina Fehlaua.

Zawodnik z Chomęcic okazał się najszybszy w stawce 312 biegaczy i biegaczek, przy okazji uzyskując najlepszy w historii czas trasy w lasach zakrzewsko-palędzkich od 2011 roku, który teraz wynosi 0:33:40. Zwycięzca Korony Dąbrówki (także w 2019 roku z czasem 0:35:18) wygrał z przewagą 2,06 min. nad drugim na mecie 33-letnim Adamem El Bah z Tarnowa Podgórneg i 5,07 min. nad trzecim, 40-letnim Adamem Tomczakiem z Gołusek, który był najszybszym zawodnikiem z gminy Dopiewo. Czwarty był ubiegłoroczny zwycięzca Patryk Kaczmarek z Grodziska Wlkp., piąty Paweł Gramacki z Trzcielina, szósty – także mieszkaniec gminy Dopiewo – Przemysław Kochan z Zakrzewa, a siódmy Patryk Molecki z Mieściska, który w stosunku do ub.r. poprawił się aż o 9 pozycji. Najstarszym biegaczem z gminy Dopiewo był pan Eugeniusz Gryska z Konarzewa, który w grudniu skończy 74 lata.

Najszybszą wśród 92 zawodniczek, także ze świetnym czasem 0:42:48, była Agata Świątek – przedstawicielka OSP Opalenica (tryumfatorka Korony Dąbrówki z 2016 r. i druga w 2018 r.), która w br. w klasyfikacji Open zajęła 19 miejsce, wyprzedzając także ponad 200 mężczyzn! Drugą lokatę wywalczyła Małgorzata Brok z Plewisk, a trzecią – podobnie jak w 2021 r. – Katarzyna Paczkowska z Kiekrza. Najlepszą zawodniczką z gminy Dopiewo okazała się 8 w klasyfikacji kobiet Małgorzata Jaroniec z Zakrzewa, przed Żanetą Chmielewską z Dopiewca i Moniką Pająk ze Skórzewa.

W rywalizacji 108 chodziarzy nordic walking  (w tym aż 75 pań!), po raz drugi z rzędu wygrał 51-letni Jacek Witucki z Poznania, wyprzedzając „wiecznie drugiego” w Koronie Dąbrówki pracownika GOSiR w Dopiewie Romana Worocha (rocznik 1958) oraz 38-letniego Roberta Kowalaka z Kostrzyna. Drugie miejsce wśród „Dopiewiaków” zajął Tomasz Stachowiak z Konarzewa, trzecie gminny radny Klemens Krzywosądzki ze Skórzewa, a najstarszym uczestnikiem marszu NW był 71-letni Ryszard Rochatka z Dąbrówki.

Na wielkie słowa uznania zasługuje też zwyciężczyni Nordic Walking w kategorii kobiet Agnieszka Mielęcka z Gąsawy, która w klasyfikacji Open zajęła 2 lokatę! Było to jej już 4 zwycięstwo w Koronie Dąbrówki po tryumfach w latach 2016-18. Na mecie wyprzedziła ona aż o ponad 7 min najlepszą „kijkarkę” z gminy Dopiewo Beatę Ciecierską ze Skórzewa (w 2021 r. była trzecia) i Agatę Nowak z Rokietnicy. Drugą w klasyfikacji mieszkanek gminy była Aneta Biedun ze Skórzewa, a trzecia – Natalia Michalewska z Zakrzewa.

Przed biegiem głównym i marszem NW rozegrano (w zależności od kategorii wiekowej) wyścigi na dystansie od 200 metrów do 1 kilometra, w których udział wzięły dzieci do lat 15. Wszystkie one otrzymały z rąk wójta Dopiewa dr Pawły Przepióry, dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały oraz przedstawicieli sponsorów imprezy okolicznościowe medale, podobnie zresztą jak dorośli uczestnicy XI Korony Dąbrówki. Najlepsi dodatkowo otrzymywali od VIP-ów atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy bez wyjątku natomiast mogli częstować się na mecie pysznym ciastem drożdżowym z piekarni–cukierni „Rawa” z Dopiewa oraz wodą mineralną. Atrakcją była też możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z piękną  Księżną Dąbrówką, w rolę której wcieliła się Aleksandra Ciebień z Dopiewca – w wyborach Miss Wielkopolski 2021 zakwalifikowała się ona do ścisłego finału i została wybraną Miss Poznania. Tradycyjnie po dekoracji ukoronowani zawodnicy 4 klasyfikacji generalnych wyruszyli do lasu w celu posadzenia symbolicznego „drzewka zwycięzcy” kolejnej edycji Biegu.

Organizatorowi tego corocznego wydarzenia od 2011 roku bardzo zależy, aby w zawodach startowało jak najwięcej mieszkańców gminy Dopiewo. W tym roku było ich łącznie 226 i stanowili oni ok. 55% wszystkich uczestników, co jest nowym rekordem w tym zakresie (w 2017 r. ta proporcja wynosiła ok. 50%). Na starcie w Dąbrówce stawiło się kilka znanych osób, w tym np. lekarz piłkarskiej reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski, dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna, redaktor naczelny „Naszego Głosu Poznańskiego” Sławomir Lechna (patron medialny imprezy) czy lokalni pracownicy samorządowi, reprezentujący najliczniejszą zgłoszoną drużynę „Urząd Biega”. Do Dąbrówki przyjechali oczywiście nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także z miast spoza Wielkopolski, np. z Wrocławia, Sulechowa, Goleniowa, Szczecina, Świecia czy Raciborza.

Podsumowując – tegoroczne zawody stały na dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym, o czym świadczą m.in. słowa pochwały od uczestników imprezy głoszone w komentarzach internetowych i wysyłane pocztą e-mail na adres organizatora, czyli Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie. Bez wątpienia do sukcesu organizacyjnego tych zawodów przyczynili się także wolontariusze, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa, współorganizatorzy (URZĄD GMINY DOPIEWO) i oczywiście rzesza Partnerów. Na przeprowadzenie zawodów tradycyjnie zgodził się gospodarz większości terenów na których zorganizowano imprezę czyli LASY PAŃSTWOWE-NADLEŚNICTWO KONSTANTYNOWO. Partnerem imprezy była też LINEA DEVELOPER – fundująca osobne nagrody dla mieszkańców swoich osiedli. Warto nadmienić, że wśród zawodników są tacy, którzy sprowadzili się do Dąbrówki na os. Osada Leśna m.in. właśnie z powodu tych corocznych zawodów i wspaniałych terenów do biegania w sąsiadującym lesie! Kolejni Partnerzy to firmy CASTORAMA, MEDKLINIKA, E1GOKART  (fundująca zwycięzcom poszczególnych kategorii vouchery na jazdy gokartami na torze w Skórzewie), MORNEL, ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH z Dopiewa,  PUROMEDICA i RADA SOŁECKA SOŁECTWA DĄBRÓWKA.

Patronat medialny nad imprezą tradycyjnie sprawował dwutygodnik NASZ GŁOS POZNAŃSKI, a spikerem był redaktor sportowy Radia Poznań Grzegorz Hałasik. Szczegółowe wyniki tegorocznej imprezy dostępne są na stronie www.koronadabrowki.pl.

Opracował: Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie)

Foto: Tomasz Szwajkowski

 

 

 

Languages »