previous arrow
next arrow
Slider

Rozdział ósmy: CO WYDARZYŁO SIĘ 20 LAT TEMU NA MARATONIE W KOSZYCACH

Zwyciężać u siebie.

Jeśli spojrzymy na krzywą wzrostu zainteresowania biegaczy Koszyckim Maratonem, zauważymy, że zaczyna ona powoli rosnąć około 20 lat temu. A słowaccy biegacze podkreślili tę zmianę w 1999 r., swoimi, przyznajmy to, nieco niespodziewanymi zwycięstwami. Stopniowy wzrost ilości i jakości zwycięstw w kolejnych latach nie pozwalał już na zwycięstwo rodzimych biegaczy. Przynajmniej do tej pory.
Rzućmy okiem na gwiazdorską karierę Roberta Štefko, jednego z mistrzów z 1999 roku. Po swoim debiucie w 1990 r., gdzie zajął piąte miejsce, ten biegacz pochodzący z Koszyc skosztował zwycięstwa dopiero w 1999 r. Nie omijał on jednak jesiennego biegu w Koszycach; raczej wielokrotnie pojawiał się jako doświadczony biegacz nadający tempo dla późniejszych medalistów (pacemaker). Ale w niedzielę, 3 października, stał na pierwszym miejscu jako najlepszy faworyt, biorąc pod uwagę swój najlepszy wynik 2:09:53 z Londynu rok wcześniej i rzeczywiście pokonał rywali tego dnia z czasem lepszym o prawie 2 minuty. Ten posiadacz wszystkich słowackich rekordów biegowych od 3000m do maratonu i uczestnik kilku głównych mistrzostw zdołał dotrzymać obietnicy, że pewnego dnia, oprócz innych swoich planów, w pełni skoncentruje się na maratonie w Koszycach i spróbuje wygrać.

Jego partnerka na najwyższym miejscu, Katarína Jedináková z Kežmaroka, miała wtedy tylko 14 konkurentek, ponieważ w tym czasie kobiety nadal tylko delikatnie flirtowały w Koszycach z tą królewską dyscypliną. Kariera Katki rozwijała się mniej błyskotliwie niż Stefko, ale z pewnością możemy śmiało zaliczyć ją do odważnych pionierek biegania wśród słowackich kobiet. Jej zwycięstwo z nowym rekordem życiowym było wtedy niespodzianką, ale pozostanie w książkach już na zawsze.

W tym roku oprócz samego biegu, maraton upamiętniał 75. rocznicę swojego powstania i uczynił to w bardzo przyjemny sposób. Wydanie książki „Koszycki maraton 1924–1999” zapoczątkowało owocną erę publikacji, a opowieści o maratonach i kroniki zostały opublikowane później w 2004 i 2014 roku.

Wyniki
Maraton Pokoju w Koszycach / Košice Peace Marathon
Październik 3, 1999
KOBIETY
1. Katarína Jedináková SVK 2:55:39
2. Mária Kuriačková SVK 2:55:56
3. Cornelia Kronenberg GER 3:13:55

MĘŻCZYŹNI
1. Róbert Štefko SVK 2:14:10
2. Ronny Ligneel BEL 2:15:54
3. My Tahar Echchãdli MAR 2:16:18

Languages »