previous arrow
next arrow
Slider

Rozmowa z Panem Tad Hayano – Dyrektorem Tokyo Marathon

Z Tad Hayano rozmawia Henryk Paskal Prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów

Przez wiele, wiele lat Maraton Tokijski był tylko dla elitarnych czołowych sportowców, osobno dla mężczyzn i kobiet. Od 2007 r. Bieg maratoński jest otwarty dla masowych biegaczy. To była dobra decyzja?
– Były dwa oddzielne maratony tylko dla elit: Tokyo International Marathon (do 2006), Tokyo International Women’s Marathon (do 2008).
Tak, to była dobra decyzja. Wyjątkowość maratonu polega na tym, że elita i zwykły uczestnik mogą doświadczyć tego samego etapu w tym samym czasie. Nie ma innych sportów, które pozwalałyby jednostce doświadczyć wysokiego poziomu sportowego z bliska, i wierzę, że otwarcie imprezy maratońskiej dla masowych biegaczy pomogło rozprzestrzenić i przyciągnąć do tego sportu.

Maraton i bieganie są bardzo popularne w Japonii. Powiedz nam, który sport jest bardziej znany niż bieganie w twoim kraju?
– Baseball I piłka nożna

 Ilu biegaczy z całego świata wysyła co roku aplikację na maraton tokijski?
– Otrzymujemy ponad 300 000 wniosków, a wśród nich około 65 000 z zagranicy.

Czy planujesz w przyszłości otworzyć więcej miejsc na linii startu na Maratonie w Tokio? Na przykład dla 50 000 biegaczy?
– Cóż, to coś co łatwiej powiedzieć niż zrobić. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem numer jeden, a aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników, jest to coś, co możemy zrobić, ale wymaga to wielkiej głębi planowania i organizacji, aby skok do takiej liczby był w tym momencie racjonalny. Ale stopniowo mamy nadzieję zwiększyć liczbę, aby więcej biegaczy doświadczyło wspaniałości Tokyo Marathon, a naszym pierwszym krokiem do tego celu jest otwarcie 40 000 miejsc.

Wiele międzynarodowych stron internetowych do biegania, a także biegaczy, mówią, że obecnie spośród wszystkich maratonów a świecie najtrudniej dostać się (uzyskać numer startowy) właśnie do Tokyo Marathon. Czemu?
–  Ponieważ pracowaliśmy nad tym, aby być najlepsi?

W przyszłym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 r. Trasa maratonu podczas Igrzysk Olimpijskich będzie taka sam jak oryginalny Maraton Tokijski?
– Współpracowaliśmy z Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio oraz JAAF i wspólnie zaprojektowaliśmy obecną trasę, i tak, 60% do 70% trasy pokrywa się z naszą.

Tokyo Marathon jest członkiem World Marathon Majors. Czy planujesz zaprosić kolejne biegi maratońskie w przyszłości?
– Jest to powszechnie jasne, że AWMM ma na celu zwiększenie liczby członków, a kandydujące biegi są ogłaszane. Jednak zajmie to trochę czasu i nic na tę chwilę nie jest oficjalne.

 Czy wiesz, ile osób biega w Japonii?
– Cóż, mamy dane pokazujące, że w Japonii jest około 3000 biegów, a dzięki JAAF Run Link mamy nadzieję zwiększyć populację biegaczy do 20 milionów do 2040 roku.

 Twoje nazwisko na stanowisku dyrektora biegu Tokyo Marathon ma już długą historię i jest znane w Japonii, a także poza Japonią. Jesteś również członkiem IAAF Road Running Commission. Czy byłeś kiedyś sportowcem lub biegaczem?
– Nie, nie profesjonalnie, ale zawsze byłem częścią tej działalności.

We wrześniu odbędzie się Grand Marathon Champion. Czy to są nowe biegi maratońskie w Japonii? Czy mógłbyś opowiedzieć nam jakieś szczegóły o tym wydarzeniu?
– To wstępna Próba Olimpijska 2020 do maratonu i będą rywalizować tylko najlepsi z najlepszych w Japonii. Dzięki temu wydarzeniu 2 najlepszych mężczyzn i kobiet zostanie wybranych do udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020.

Dziękuję za wywiad.
Zdjęcia: ©TOKYO MARATHON FOUNDATION

Languages »