previous arrow
next arrow
Slider

RunCzech: Drodzy biegacze i przyjaciele,

Rok 2020 zapamiętamy wszyscy na jego specyficzny i zupełnie wyjątkowy charakter. Każdy z nas miał plany i marzenia. Każdy robił noworoczne postanowienia. Przeróżnego rodzaju. I biznesowe i sportowe.

My jako organizatorzy, byliśmy gotowi na przeprowadzenie naszych imprez. Cały nasz zespół i wolontariusze byli zwarci i gotowi na przyjęcie biegaczy. Nasi partnerzy i dostawcy wszelkich usług, mających wzmóc komfort uczestników oczekiwali na coroczne wydarzenia biegowe. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, wszelkie dobra służące biegaczom były już w naszym posiadaniu. Ale wtedy przyszedł koronawirus.

Dla ekipy organizatorów była to fatalna wiadomość. A dla biegaczy? Dla tych, którzy mieli debiutować? Dla tych, którzy bieganie traktowali jako swoją największą pasję? Dla tych najlepszych, dla których uciekła szansa walki o rekord życiowy? Wszyscy Ci, dla których Praga miała być spełnieniem biegowych marzeń zostali pozostawieni z niczym.

Mieliśmy wielkie nadzieje, że jesień zupełnie odczaruje całą trudną sytuację. Byliśmy przekonani, że jesienią nastąpi zupełny zwrot. Tak jednak się nie stało.

Dzisiaj wiemy, że nawet jeśli sytuacja ulegnie poprawie, nie będziemy w stanie zorganizować wydarzeń w Pradze z takim rozmachem z jakim pierwotnie chcieliśmy to zrobić. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich możliwych scenariuszy i konsultacji z właściwymi instytucjami musimy ogłosić, że zastane warunki zmuszają nas do odwołania imprez biegowych w Pradze w roku 2020. Sportisimo Prague Half Marathon, Volkswagen Prague Marathon i Birell Prague Grand Prix niestety się nie odbędą. Wszyscy uczestnicy, którzy zgłosili swój udział do wspomnianych, praskich wydarzeń będą mogli przenieść swoją rejestrację na rok 2021 lub 2022 bez ponoszenia żadnych, dodatkowych kosztów.

Decyzja, którą podjęliśmy jest niezwykle trudna, ale wierzymy, że wszelkie organy decydujące o możliwości rozgrywania imprez masowych działają w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa. Wiemy i bardzo doceniamy to, że pracownicy służby zdrowia robią wszystko, aby zminimalizować skutki pandemii. Wiemy również, że bieganie w końcu wróci do właściwego kształtu i znów wspólnie będziemy mogli się cieszyć jego rozmachem i możliwościami.

Poza tym, nasze pozostałe bieg: EuroHeroes, Półmaraton Mattoni w Karlowych Warach, Czeskie Budziejowice Półmaraton, Ołomuniec Półmaraton, Uście nad Łabą Półmaraton, a także Mattoni Liberec Nature Run nie zostały anulowane. Jeśli sytuacja na to pozwoli, ich pierwotny kształt związany z przewidywaną frekwencją zostanie zachowany, a biegi przeprowadzone. Bardzo na to liczmy i z niecierpliwością oczekujemy ich rozegrania.

W międzyczasie przygotowaliśmy specjalny bezpłatny letni bieg „Česko běží dál” (Czechy wciąż biegają) jako dowód na to iż czeskie biegi nie zostały zupełnie zahamowane. Organizujemy również nowe wydarzenia, jak np. biegi rozgrywane na lotniskach, zgodnie z zasadami wprowadzonych ograniczeń związanych z gromadzeniem się tłumu w jednym miejscu.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy jakie stoją przed nami wyzwania. Nie jesteśmy w stanie określić gdzie leży linia mety panującej na świecie sytuacji. Wiemy natomiast, że poradzenie sobie z koronawirusem będzie raczej maratonem niż sprintem. Wytrzymałość i determinacja to jednak te cechy, które charakteryzują długodystansowca i wierzymy, że każdy z potencjalnych uczestników przetrzyma czas kryzysu, a by w końcu spotkać się w warunkach, do których biegacze są przyzwyczajeni.

W ciągu 27 lat naszej działalności, najważniejszą inspiracją była postać Emila Zatopka, który powtarzał: „jeśli nie możesz iść, staraj się robić to szybciej”.

Z niecierpliwością czekamy na Was w świetle bramy startowej!

Carlo Capalbo
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego RunCzech

Languages »