Slider

Ruth Chepnegetich z nowym rekordem świata w półmaratonie!

Kolejne wspaniałe osiągnięcie Kenijki, Ruth Chepnegetich. Tym razem niespełna 27-letnia Kenijka, która na Mistrzostwach Świata w Dausze (2019) zdobyła złoto w maratonie, poprawiła rekord świata na dystansie o połowę krótszym. Nowy rekord został uzyskany w Stambule i wynosi obecnie 1:04:02. Wynik jest lepszy od poprzedniego o 29 sekund.

Ostatnimi czasy dystans półmaratoński polubił się z rekordami. Jeden z nich uzyskano nawet kilka miesięcy temu w Gdyni, ale wkrótce mało kto będzie o nim pamiętał. Tym bardziej, że w Niedzielę Wielkanocną Ruth Chepnegetich pobiegła kosmicznie szybko. Błyskawicznie finiszowały również dwie pozostałe medalistki: Yalemzerf Yehualaw z Etiopii (1:04:40) i Kenijka Hellen Obiri (1:04:51).

Nowa rekordzistka świata wygrała w największym mieście Turcji po raz trzeci (poprzednio w 2017 i 2019 roku). Rywalizację mężczyzn rozstrzygnął na swoją korzyść rodak Ruth, Kibiwott Kandie (59:35). Warto podkreślić, że pierwszy raz półmaraton w Stambule przeprowadzono w 1987 roku, jednak dopiero od kilku sezonów bieg odbywa się regularnie.

I jeszcze jedna kwestia godna podkreślenia: w tureckiej imprezie wzięło udział kilka tysięcy sportowców – zawodowców i amatorów.
Może nadszedł już czas wrócić do biegowej normalności również w Polsce?

Zdjęcie: worldathletics.org

Languages »