previous arrow
next arrow
Slider

Silesia Półmaraton dołącza do Korony Polskich Półmaratonów!

Stało się – mamy nowy filar Korony Polskich Półmaratonów. Od tego sezonu jest nim Silesia Półmaraton. Najbliższa edycja wydarzenia nastąpi w niedzielę, 2 października. Impreza rozgrywana w sercu Górnego Śląska zastąpi odwołany Półmaraton w Gdyni.

 

Silesia Półmaraton to jedna z najważniejszych imprez biegowych w kraju, która nieprzerwanie od wielu lat ściąga na Śląsk tysiące biegaczy spragnionych niezapomnianych sportowych wrażeń. Niespotykana nigdzie indziej trasa, prowadząca przez najpiękniejsze zakątki Śląska, usytuowane na terenie trzech miast, perfekcyjna organizacja biegu, tysiące kibiców i meta na wyjątkowym Stadionie Śląskim to najważniejsze składowe wydarzenia, które na pasjonatów biegania działają jak magnes. Jak potwierdzają tysiące biegaczy – emocje towarzyszące finiszowi na bieżni legendarnego „Kotła Czarownic” to coś, co warte jest wysiłku włożonego w wielomiesięczne przygotowania.

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z wyjątkową trasą Silesia Półmaraton, biegnącą przez Katowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Wzorem minionych lat, biuro zawodów, start i meta biegu zorganizowane zostaną w jednym miejscu – na Stadionie Śląskim. Niewątpliwie wpływa to na komfort zawodników oraz ich bliskich, którzy przyjadą, by im kibicować. Tak jak poprzednio, Silesia Półmaraton będzie towarzyszył dwóm innym biegom: Silesia Marathon i Silesia Ultramarathon (50 km). Od lat bieg rozgrywany jest na trasie posiadającej atesty Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i World Athletics.

Jesienny półmaraton był początkiem przygody fundacji Silesia Pro Active z organizacją biegów ulicznych. Pierwsza edycja zawodów wystartowała w 2005 roku, a bieg prowadził wtedy alejkami katowickiej Doliny Trzech Stawów. W zawodach wzięło wówczas udział ponad 400 zawodników. Rok później na starcie Półmaratonu 4energy oraz biegu towarzyszącego na dystansie 7 km stanęło ponad 800 uczestników. Dwa kolejne biegi były wyjątkowe – po raz pierwszy w Polsce bieg uliczny miał swój finisz w hali sportowej – katowickim Spodku. Zawody otwierali znani olimpijczycy: Irena Szewińska, Szymon Ziółkowski i Jacek Wszoła. Obecna nazwa– Silesia Półmaraton przyjęta została w 2011 roku. Od 2017 roku półmaratończycy finiszują na bieżni Stadionu Śląskiego, największej areny lekkoatletycznej w Polsce.

 

Zapisy na bieg drogą elektroniczną prowadzone będą do 10 września, a limit startujących określony został na 6000 uczestników.

Rejestracja: https://silesiamarathon.pl/rejestracja/#/

 

***

 

Przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Biegów wyszedł swego czasu naprzeciw oczekiwaniom biegaczy i wprowadził zmiany w zdobywaniu Korony Polskich Półmaratonów.

 

Standardowa procedura zdobywania Korony zobowiązywała zawodników do ukończenia wymaganej liczby półmaratonów w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ze względu na obowiązujące jeszcze niedawno restrykcje i szereg obostrzeń, rozgrywanie biegów masowych w Polsce było ograniczone limitem startujących biegaczy. W związku z tym faktem zarząd Polskiego Stowarzyszenia Biegów przedłużył okres zdobywania Korony Polskich Półmaratonów na trzy lata:   2020/2021/2022. Ponadto dokonano zmian w regulaminie. Zlikwidowano tzw. „koszyki”, czyli podział na trzy grupy półmaratonów. A więc nie ma już obowiązku zaliczenia co najmniej po jednym półmaratonie z każdej grupy, żeby zdobyć Koronę.

REGULAMIN OTRZYMANIA MEDALU KORONY POLSKICH PÓŁMARATONÓW 2021/2022

 

Ponadto osoby, które ukończyły półmaratony wchodzące w skład KPP w poprzednim roku, mogą jeszcze raz startować w tych samych imprezach również w tym sezonie. Przypomnijmy, że w 2020 roku odbył się tylko Półmaraton Wiązowna i ten bieg jest zaliczony do Korony Polskich Półmaratonów. Wszyscy, którzy ukończyli Półmaraton w Wiązownej,  powinni ukończyć tylko 4 półmaratony.

 

– Półmaratony wchodzące w skład KPP w 2022 roku:

 

26.03. – 14. PANAS Półmaraton  Sobótka

27.03. – 16. Półmaraton Warszawski

03.04. – 14. PKO Półmaraton Poznań

15.05. –  9. PKO Półmaraton Białystok

12.06. – 14. Hunters Półmaraton Grodzisk Wlkp.

18.06. – 8. PKO Nocny Półmaraton Wrocław

04.09. – 31. Półmaraton Signify Piła

18.09. – 44. Półmaraton Lechitów Gniezno

2.10. – 17. Silesia Półmaraton

16.10. – 8. Cracovia Półmaraton Królewski Kraków

 

Opłaty uiszczone za Koronę Polskich Półmaratonów 2020 obowiązują także w sezonach 2021 i 2022.  Każdy, kto włączył się w walkę o Koronę i dokonał opłaty rejestracyjnej, niezmiennie figuruje na liście pretendentów do jej zdobycia. Warto więc, aby zawodnicy nie rezygnowali z ubiegania się o Koronę Polskich Półmaratonów,  która wciąż jest możliwa do wywalczenia.

 

 

Languages »