previous arrow
next arrow
Slider

Szybciej niż osiem minut

3000m, dystans nieolimpijski, ale chyba nie mniej popularny i lubiany wśród średnio i długodystansowców niż te oficjalne. Na liście najlepszych wyników w historii światowej lekkiej atletyki przeplatają się nazwiska „milerów” ze specjalistami od „piątki” i „dychy”. W „top 10” figurują nazwiska Hichama El Guerrouj’a, Noureddine’a Morceli, ale również Haile Gebreselassie i Kenenisy Bekele.

Wciąż aktualny rekordzista Polski w biegu na 3000m – Bronisław Malinowski, 7:42.4

Obecnie tysięczny zawodnik w historii lekkiej atletyki w wydaniu światowym znajduje się na tej odległej pozycji z wynikiem 7:50.27. Tysięczny wynik natomiast to 7:40.2. W Polsce do dzisiaj z magiczną barierą 8 minut na tym dystansie uporało się 79 zawodników. Tym, który otwiera tą listę jest od blisko 46 lat Bronisław Malinowski. W 1974 roku na mitingu w Oslo poprawił własny rekord Polski prawie o 9 sekund, przegrywając tylko ze słynnymi Nowozelandczykami, rok młodszym Johnem Walkerem i rok starszym Rodem Dixonem. Tym, który zamyka listę pogromców 8 minut jest Hubert Pokrop, który przed 7 laty uzyskał 7:59.99 w zwycięskim biegu podczas Memoriału Żylewicza w Gdańsku.

Siedmiu polskich zawodników zeszło poniżej bariery 7:50.00 biorąc pod uwagę starty na otwartym stadionie i w hali.

Sławomir Majusiak 7:51.58 Sheffield 16.09.1990

Wspomniana siódemka „łamała” 7:50.00 piętnastokrotnie. Najwięcej wyników w polskim „top 10” posiadają Bronisław Malinowski i Michał Bartoszak, oboje po 3 rezultaty.

4-ty na polskiej liście All-Time w biegu na 3000m – Michał Bartoszak, 7:47.54

W zestawieniu najlepszych dziesięciu wyników w karierze danego zawodnika liderem jest Malinowski przed Bartoszakiem i Mamińskim. Malinowski szybciej niż 7:50 biegał 5 razy, Bartoszak 4. I tylko oni posiadają średnią „top 10” lepszą niż 7:50.00. Ostatni wiersz w poniższej tabeli zawiera średnią 10 najlepszych rezultatów w karierze.

„i” – wynik uzyskany w hali

Pierwszym Polakiem, który 3000m przebiegł w czasie krótszym niż 8 minut był Jerzy Chromik. W 1956 roku w Trondheim był bliski ustanowienia rekordu świata. Rekord ten należący wówczas do Sandora Iharosa wyrównał w rywalizacji z Chromikiem Gordon Pirie uzyskując 7:55.6. Czas drugiego na mecie Chromika 7:56.4. Pierwszą połowę przebiegł Pirie w 3:59, drugie 1500m w 3:56.5. Walkę o zwycięstwo Polak i Brytyjczyk rozegrali między sobą. Trzeci linię mety minął Zdzisław Krzyszkowiak z wynikiem 8:22.0. Jednak już rok później dołączył do bardzo wąskiego wówczas grona „łamaczy ósemki” wraz z Kazimierzem Zimnym (odpowiednio 7:58.2 i 7:59.0). Między rokiem 1956, a 1960 (włącznie) wyżej wymieniona trójka uporała się ze wspomnianą barierą 7-krotnie, z czego 3 razy uczynił to Zimny, a po 2 Krzyszkowiak z Chromikiem. Najbardziej obfitą dekadą w zawodników, którzy 3000m pokonali szybciej niż 8:00.00 były lata 80-te, w których 26 zapisało się z rezultatami zaczynającymi się od cyfry „7”. Tylko dwóch mniej zanotowano w dekadzie wcześniejszej.

Malinowski 7:42.4 Oslo 04.07.1974

Grupa wybitnych polskich lekkoatletów, a wśród nich aż czterech, którzy biegali 3000m szybciej niż 7:50.00. Drugi od lewej Mirosław Żerkowski, trzeci Bogusław Mamiński. Na ostatnim planie – po lewo Jerzy Kowol, po prawo Bronisław Malinowski

W historii halowej lekkiej atletyki 15 Polaków biegało poniżej 8 minut. Najlepszy bilans posiada Łukasz Parszczyński, niezwykle skuteczny w hali na tym dystansie. Aż 7 spośród swoich najlepszych rezultatów uzyskał pod dachem, a ten najlepszy jest od 6 lat rekordem Polski i jedynym wynikiem autorstwa polskiego zawodnika poniżej 7:50.00. W historii halowych mistrzostw Polski dwukrotnie, w latach 2014-15 zdarzyła się sytuacja kiedy wszyscy medaliści uporali się z granicą ośmiu minut. Tym szybszym był bieg z Sopotu przed 6 laty kiedy złoto okraszone halowym rekordem kraju (7:49.26) wywalczył Parszczyński. Srebro Mateusz Demczyszak (7:57.73), a brąz Szymon Kulka (7:59.76).

Czekamy na kolejne rezultaty poniżej 8 minut. Ostatnie, autorstwa Polaków pochodzą z lat 2015 i 2016, odpowiednio z hali i otwartego stadionu.