previous arrow
next arrow
Slider

Szybki Neapol Półmaraton – 1:00:04 Henrego Rono i 1:06:47 Violi Cheptoo

7 Neapol Półmaraton certfikowany brązowym znakiem World Athletics otworzył 9 lutego biegowy sezon RunCzech. Punktualnie o 9:00 z Alei Kennedy’ego tysiące biegaczy ruszyło najpiękniejszymi, zabytkowymi ulicami miasta.

Jako pierwszy na linii mety zameldował się członek RunCzech Racing, Kenijczyk Henry Rono ustanawiając rekord trasy 1:00:04. Poprzednim rekordzistą był jego rodak, Abel Kipchumba, który tym razem dobiegł na drugim miejscu z wynikiem 1:00:35. Kenijskiej strefy podium dopełnił Evans Kipkorir Cheruiyot, 1:00:42.

Najlepszym Włochem okazał się Francesco Quarato finiszujący na 15 miejscu w czasie 1:09:35. Poprawił tym samym rekord życiowy o ponad minutę.

„10km minęliśmy w 28:00, na 20tce zameldowaliśmy się w 56:59. W tunelu, który był równocześnie podbiegiem ruszyłem mocno na ile mnie było stać. Od 10km biegłem już sam i sądzę, że gdybym miał równorzędnego rywala, uporałbym się z barierą 60 minut” – powiedział Rono.

Na pewno złotą czcionką zapisze się w historii bieg pań. Kenijka Viola Cheptoo czasem 1:06:47 poprawiła poprzedni najlpeszy wynik Eshete Shitaye o blisko dwie minuty (1:08:38). Czas Cheptoo jest drugim wynikiem jaki kiedykolwiek został ustanowiony na ziemi włoskiej. Kenijka zaczynała swoją karierę od biegów średnich. W 2016 roku reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Jej rekord życiowy na 1500m to 4:04.10. Półmaraton w Neapolu był jej debiutem na tym dystansie.

„Bieganie na ulicy coraz bardziej mi się podoba. Dzisiejszy bieg zapamiętam na długo, tak jak z resztą samo miasto. Dzień przed biegiem powiedziałam, że jestem w stanie osiągnąć rezultat w okolicach tego, który dzsiaj stał się faktem. I jestem przekonana, że mogę biegać jeszcze szybciej” – powiedziała Cheptoo.

Na drugim miejscu uplasowała się kolejna z debiutantek Etiopka Birho Adhena Gidey, 1:07:57. Trzecia linię mety przekroczyła reprezentantka RPA Glenrose Dimakatso Xaba. Czasem 1:09:30 ustanowiła w Neapolu rerkord kraju.

Najszybszą Włoszką okazała się Rosalba Console. Zajęła dziewiąte miejsce.

Neapol Półmaraton ukończyło ponad 6000 biegaczy. Bieg towarzyszący „Family Run & Friends” przyciągnął do biegania setki uczestników.

Pełną listę wyników można znaleźć w poniższym linku:

https://tds.sport/it/race/11034

Languages »