Slider

Tegoroczny maraton w Hamburgu tylko dla elity

Oczywisty brak klasowych maratonów, dostępnych dla najlepszych biegaczy w pierwszej połowie 2021 roku sprawił, że Global Sports Communication (Holandia) stworzył zespół z NN Running Team (Holandia) i MHV Running Events (Niemcy, Hamburg) w celu zorganizowania specjalnego maratonu dla elity w położonym na północy Niemiec Hamburgu. Bieg nazwany „NN Mission Marathon Hamburg” jest przewidziany dla maksimum stu uczestników i zostanie przeprowadzony na 10,5-kilometrowej pętli w centrum miasta. Organizatorzy planują zorganizować bieg w taki sposób, żeby lekkoatleci mogli osiągnąć kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w stolicy Japonii. Przygotowano nawet slogan opisujący bieg jako „najszybszą drogę do Tokio”.

– Chcemy pokazać, że robimy wszystko, co możemy, aby zaoferować sportowcom możliwość rywalizacji w maratonie – mówi za pośrednictwem komunikatu prasowego długoletni dyrektor zarządzający w Global Sports Communication i reprezentant biegaczy, Jos Hermens. Holender kontynuuje: – W tym przypadku bieg ma całkiem wyjątkowy charakter, ponieważ jest formą kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Jestem dumny, że sponsor tytularny, NN Group, także nas wspiera w tych czasach i że razem możemy pomóc spełnić olimpijski sen tym wszystkim sportowcom. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy oglądać więcej biegów.

HASPA Maraton Hamburg 2020 był zaplanowany na niedzielę, 19 kwietnia. Miał on przybrać tradycyjną formułę biegu masowego. Początkowo organizatorzy przełożyli wydarzenie na 13 września i zamierzali zastosować szczegółowy, antywirusowy plan higieniczny, który pozwoliłby na bezpieczne przeprowadzenie zawodów. Ale kiedy nadeszło lato, przekonali się, że przygotowanie biegu, przy uwzględnieniu niemieckich regulacji związanych z COVID-19, będzie niemożliwe. W związku z tym impreza została odwołana w lipcu. Bieg masowy nie wróci tutaj przed 2022 rokiem.

Ledwie garstka maratonów jest dostępna dla najlepszych zawodników, licząc do końca maja 2021 roku, a więc do momentu, kiedy trzeba uzyskać minima kwalifikacyjne na maraton w Tokio (oczywiście, biegi muszą posiadać atest World Athletics). Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ nie wszyscy sportowcy mają możliwość podróżowania do każdego kraju ze względu na stale zmieniające się zasady wjazdu i wizowe restrykcje. Race Results Weekly opracował poniższą listę, pomijając biegi w Chinach, które nie zostały w pełni potwierdzone:

28 lutego: Maraton Lake Biwa Mainichi (Otsu, Japonia)
14 marca: Międzynarodowy Maraton Kobiet (Nagoja, Japonia)
14 marca: Olimpijskie Kwalifikacje do Maratonu (Belp, Szwajcaria)
26 marca: Brytyjskie Próby Olimpijskie w Maratonie (Londyn – Richmond, Wielka Brytania)
10 kwietnia: Maraton Access Bank (Lagos, Nigeria)
11 kwietnia: Maraton NN Mission (Hamburg, Niemcy)
18 kwietnia: Międzynarodowy Maraton A Pampa Traviesa (Santa Rosa – La Pampa, Argentyna)
25 kwietnia: Maraton Elity (Wrexham, Wielka Brytania)

– Dzięki NN Mission Maratonowi w Hamburgu, wielu czołowych biegaczy może otrzymać jedną z ostatnich szans na kwalifikacje olimpijskie w 2021 roku – zauważa Frank Thaleiser, dyrektor zarządzający MHV Running Events, który pomaga zorganizować wydarzenie. – Jesteśmy zadowoleni, że możemy wspierać tę ideę razem z miastem Hamburg i naszym partnerem, Global Sports Communication.

Minima kwalifikacyjne do maratonu na Igrzyska w Tokio wynoszą 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla kobiet. Oficjalny termin kwalifikacji mija 31 maja 2021 roku.

Languages »