„Teraz Polska” czyli biegiem w 1000. rocznicę Koronacji Królewskiej w Gnieźnie
Bieg Europejski po raz pierwszy wystartował w 2003 roku wraz z podpisaniem traktatu akcesyjnego, na mocy którego rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej co niewątpliwie było symboliczną kontynuacją starań i sojuszy ze światem zachodu, jakie zawierał Bolesław Chrobry ponad 1000 lat temu.
Bieg promuje wartości wspólnotowe oraz członkostwo Polski w grupie krajów europejskich pielęgnując kontakty z miastami partnerskimi poprzez wspólne uczestnictwo w biegowej rywalizacji. Każda edycja Biegu Europejskiego odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim Unii Europejskiej. W związku z obchodami 1000-lecia Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie oraz prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej tegoroczny bieg odbywa się pod hasłem „Teraz Polska”.
Bieg Europejski przyciąga do Gniezna nie tylko biegaczy z regionu, ale regularnie pojawiają się tu goście z kraju i zagranicy. Startowali tu m.in. Simon Kasimili (Kenia) – 40-ty wynik na świecie na dystansie 10 km, Abel Kirui (Kenia) – dwukrotny mistrz świata w maratonie oraz srebrny medalista IO w Londynie, Henryk Szost (Polska) – rekordzista Polski w maratonie i najlepszy Europejczyk na IO w Londynie, Małgorzata Sobańska (Polska) – zwyciężczyni ośmiu edycji Biegu Europejskiego, trzykrotna uczestniczka IO, zwyciężczyni maratonu w Londynie.
Każda edycja biegu zaakcentowana jest charakterystycznym medalem. Jego kontury symbolizują granice państwa, pod hasłem którego odbywa się w danym roku to sportowe wydarzenie. Oprócz tego uczestnicy mają okazję poznać m.in. tradycje kulinarne oraz walory turystyczne danego kraju. W ubiegłych latach honorowy patronat nad wydarzeniem objęły również ambasady: Czech, Włoch, Danii, Hiszpanii, Francji, Węgier, Litwy, a także Ukrainy.
Trasa 22. Biegu Europejskiego wytyczona została ulicami Gniezna na dystansie 10 km i uzyskała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Start i meta ulokowane zostały na płycie gnieźnieńskiego Rynku. To powoduje, że zarówno mieszkańcy jak i turyści chętnie uczestniczą w tej imprezie kibicując zawodnikom i zawodniczkom w ich biegowych zmaganiach.
Bieg Europejski to wydarzenie promujące zdrowy i aktywny tryb życia i dedykowany jest nie tylko zawodowcom ale również całym rodzinom. Nieodłącznym elementem tego gnieźnieńskiego święta biegowego jest również Bieg Przedszkolaka o Puchar Cieplika,w którym rok rocznie uczestniczy ok. 250 dzieci.
Tegoroczna edycja rozpocznie jubileuszową akcję pod nazwą Gnieźnieńska Triada Koronacyjna, w której skład wchodzą: 22. Bieg Europejski, 48. Bieg Lechitów oraz 11. Gnieźnieński Bieg Niepodległości. Każdy biegacz, który ukończy wszystkie trzy biegi dodatkowo zostanie obdarowany pamiątkowym medalem/statuetką lub okolicznościowym upominkiem.
Zapisy oraz regulamin dostępne są na stronie: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=10514
Zapraszamy już 5 kwietnia zarówno zawodowców jak i amatorów tego pięknego sportu!
Do zobaczenia w Gnieźnie!