previous arrow
next arrow
Slider

Trzy miesiące do Międzynarodowego Maratonu Pokoju w Koszycach

Powracamy do sławnego Koszyckiego Maratonu, który w tym roku zostanie zorganizowany 3 października. Przygotowania trwają. Ale nie samym maratonem człowiek żyje.

VSE CITY RUN ZAKOŃCZONY SUKCESEM

Otóż jedną z największych sportowych imprez o wymiarze charytatywnym na Słowacji jest VSE City Run. To wydarzenie, które odbywa się już od trzynastu lat, należy do grupy imprez towarzyszących Maratonowi w Koszycach.

Ten rok jest dla VSE City Run trochę niekonwencjonalny. Ponad 3200 uczestników zapisało się, aby wspólnie, w ciągu dwóch tygodni, przebiec 400 tysięcy kilometrów. Celem było zebranie środków dla telefonicznej linii wsparcia zdrowia psychicznego „Niezabudka” (niezapominajka). I udało się! Ostatecznie zawodnicy do niedzieli, 20 czerwca przebiegli wspólnie 441 tysięcy kilometrów. Każdy, kto brał udział w akcji, może się czuć szczęśliwy, że jego poświęcenie nie poszło na marne i wspomoże słuszny cel. Zebrane pieniądze umożliwią linii wsparcia „Niezabudka” spokojne funkcjonowanie przez miesiąc.

DZIEWIĘĆ LAT MARATONU PRZYJAZNEGO KOBIETOM

Aktywności wokół Maratonu Pokoju w Koszycach są wielowymiarowe. Ich celem jest między innymi wzrost uczestnictwa kobiet w bieganiu, dlatego już po raz dziewiąty organizatorzy przygotowują dla pań wspólne treningi i weekendowe obozy sportowe.

Rezultaty tych działań są widoczne gołym okiem. Przez ostatnich dziewięć lat liczba kobiet uczestniczących w Maratonie Pokoju wzrosła o dziesiątki procent. W tym roku program uruchomiono 2 czerwca, a jego zakończenie nastąpi w dniu biegu, 3 października.

HISTORIE Z DZIEWIĘCIU DEKAD: CO ZDARZYŁO SIĘ W KOSZYCACH PRZED 40 LATY – NIEMCY TRIUMFATORAMI

W 1981 roku Maraton w Koszycach był wyjątkowo emocjonujący. Kobiety stanęły na starcie dopiero po raz drugi. Wśród nich znakomita (choć wtedy dopiero zaczynająca swój marsz po sukcesy) Niemka, Christa Vahlensieck, która wygrała bieg bez najmniejszych problemów. Co ciekawe, Christa zwyciężała w Koszycach pięciokrotnie, a w swojej karierze posiadała także maratoński rekord świata. Pamiętajmy, że w tamtych czasach maraton kobiet rozwijał się w bardzo szybkim tempie.

Okazało się, że był to niemiecki dzień pod każdym względem. Po raz siódmy wystartował w Koszycach Hans – Joachim Truppel i wreszcie zwyciężył. Wszystko to działo się na oczach szefa Światowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF) Adriaana Paulena oraz wielu innych gości i widzów, którzy wypełnili ulice miasta oraz stadion Lokomotivy Koszyce, gdzie przez wiele lat znajdowały się start i meta biegu.

W maratonie wzięła również udział cała czechosłowacka elita, dla której był to szczyt sezonu i jednocześnie walka o tytuł mistrza Republiki. Najlepszy w tym gronie okazał się Pavol Madar. Zawodnik finiszował na nielubianej, czwartej pozycji, ale był najszybszy spośród wszystkich Czechosłowaków. Od tej pory maraton w Koszycach na stałe otworzył się na biegaczy – amatorów. Ustanowiono też czterogodzinny limit czasu na pokonanie trasy z Koszyc do Seny z powrotem. Ostatecznie pokonało ten próg 792 mężczyzn i 17 kobiet.
Zwycięzcy Maratonu Pokoju w Koszycach, 3 października 1981 roku:

mężczyźni

1. Hans – Joachim Truppel (Niemcy) 2:16:58
2. Masaaki Chiba (Japonia) 2:18:26
3. Chang – Sob Choi (Korea Południowa) 2:18:31

kobiety

1. Christa Vahlensieck (Niemcy) 2:37:46
2. Jarmila Urbanova (Czechosłowacja) 2:53:46
3. Annete Hansen (Dania) 2:59:21

Languages »