Slider

Udało się! 10. Kobiecy Maraton w Nagoi zakończony sukcesem

Zapowiadany przez nas w poprzednim tygodniu bieg dla kobiet na królewskim dystansie w Nagoi (Japonia) zgromadził 4704 uczestniczki. Towarzyszący mu półmaraton ukończyło 9 tysięcy zawodników! Wszystko odbyło się przy uzględnieniu środków ochrony przeciw Covid-19.

Swoje pierwsze zwycięstwo w Nagoi, w czasie 2:21:51, odniosła Mizuki Matsuda. Zarówno ona, jak i pozostałe biegaczki otrzymały na mecie ekskluzywny wisiorek marki Tiffany & Co. Jednak najważniejszy był dany nam przez Nagoję przykład “nowej normalności” w biegach masowych na długich dystansach. Tak jak planowano wiele miesięcy wcześniej, impreza doszła do skutku 14 marca.

Kobiecy Maraton w Nagoi, udekorowany przez World Athletics Platynową Odznaką, to największy taki bieg dla pań na świecie. Niedzielna impreza była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Japonii od czasu wybuchu pandemii. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych (wiatr o prędkości 14 m/s), przez ulice Nagoi przebiegły 4704 zawodniczki – zarówno z elity, jak i amatorki.

Zwyciężczynią okazała się Mizuki Matsuda, rezerwowa zawodniczka w japońskiej kadrze maratończyków na Igrzyska w Tokio. Mizuki biegła samotnie z przodu stawki i odniosła pierwsze zwycięstwo w Nagoi, uzyskując czas 2 godziny 21 minut i 51 sekund. Warto dodać, że 124 zawodniczek ukończyło maraton poniżej 3 godzin.

Maraton ukończyło łącznie 4650 zawodniczek, które nie kryły radości po otrzymaniu ekskluzywnych wisiorków marki Tiffany & Co. To zresztą wyjątkowy symbol imprezy w Nagoi.

W tegoroczną imprezę zaangażowanych było 15 tysięcy osób – wśród nich biegacze, wolontariusze, medycy, oficjele i obsługa. Żeby jak najlepiej zadbać w praktyce o ich zdrowie i bezpieczeństwo, organizatorzy posłużyli się wszelkimi możliwymi środkami ochrony podczas trwania zawodów. – Nasz maraton nie doszedłby do skutku, gdyby nie współpraca i wsparcie wszystkich osób. Ten fakt dał nam większą satysfakcję niż cokolwiek innego, co mogliśmy osiągnąć podczas imprezy. To było dla nas wielkie wyzwanie, podjęte w zgodzie ze wszystkimi fachowymi wytycznymi, które nam przekazano – mówią z satysfakcją organizatorzy.
Równolegle do biegu w Nagoi, rozpoczął się wirtualny bieg, nazwany „Kobiecym Maratonem w Nagoi Online 2021”. Uczestnicy tego przedsięwzięcia mogą wystartować w dowolnym terminie i miejscu. Istotne, żeby zmieścili się w dacie granicznej, wyznaczonej na 30 kwietnia 2021 roku.

Kobiecy Maraton w Nagoi 2021 został przeprowadzony w nowej rzeczywistości i mógł zaliczyć „nowy start” dzięki współdziałaniu wszystkich grup. Wirus Covid – 19 wciąż wymusza na nas zachowywanie środków bezpieczeństwa, ale organizatorzy pragną, aby ich bieg w 2022 roku odbył się w tradycyjnej formie. – Szczerze wierzymy, że szczepionki będą dostępne dla całego świata i pandemia skończy się tak szybko, jak to możliwe.
Na zakończenie kilka słów o towarzyszącym daniu głównemu półmaratonie, który tego samego dnia ukończyło – bagatela – 9 tysięcy zawodników! Wśród panów (mężczyźni otrzymali zielone światło na udział w tym współzawodnictwie) najszybszy był 27-letni Hajime Sakai (1:05:59), a w gronie pań triumfowała Rina Goto (1:26:05).

WYNIKI CZOŁOWEJ 300 W MARATONIE

Languages »