previous arrow
next arrow
Slider

Wędrówki po przełajach ciąg dalszy. Tym razem Polska

Gospodarzem ostatnich mistrzostw Polski w biegach przełajowych był Tomaszów Lubelski. Impreza, którą przeprowadzono pod koniec listopada, stanowiła jednocześnie formę kwalifikacji na europejski czempionat w Dublinie. A kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju w przełajach?

Sprawdzone źródła podają, że inauguracja nastąpiła już 10 października 1921 roku, a więc lada chwila po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na warszawskiej ziemi najszybszy okazał się Jan Baran, reprezentant Pogoni Lwów. Druga edycja mistrzostw została zorganizowana po trzech latach w podwarszawskim Henrykowie. Później, aż do 1939 roku włącznie, zawody rozgrywano każdego sezonu. Cztery ostatnie przedwojenne edycje zwyciężał Józef Noji, z kolei w latach 1928, 1930 i 1931 najlepszy był Janusz Kusociński. W okresie powojennym, począwszy od 1946 roku, żadnych przestojów nie było. Co więcej, często rywalizowano na niejednym dystansie. Przeważnie zawierającym się w przedziale 3-16 kilometrów.

Rzecz jasna, panie też biegały. A zaczęły już przed wojną. Pierwsza edycja przełajowych mistrzostw Polski kobiet została zorganizowana 14 października 1928 roku w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Dystans 1,2 km najszybciej pokonała Otylia Tabacka z Katowic, która swój sukces powtórzyła dwa lata później.

Po raz pierwszy nieco dłuższą, bo trzykilometrową trasę kobiety ujarzmiły dopiero w 1972 roku. Zwyciężyła wtedy świetna Bronisława Doborzyńska (później Ludwichowska), srebrna medalistka mistrzostw świata w przełajach z 1975 roku. Pani Bronisława, wraz z bardziej nam współczesną Katarzyną Kowalską, najczęściej, bo siedmiokrotnie sięgała po tytuł mistrzyni kraju. W gronie zwyciężczyń nie mogło zabraknąć niezastąpionej Wandy Panfil (wygrywała w latach 1981, 1984-85 i 1987). U panów liderem wszech czasów jest inna legenda, Zdzisław Krzyszkowiak, złoty medalista olimpijski z Rzymu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Pan Zdzisław wygrywał przełaje w Polsce sześciokrotnie.

Jak informuje Polski Związek Lekkiej Atletyki, przyszłoroczne mistrzostwa kraju w biegach przełajowych zorganizuje Olesno (województwo opolskie).

Zdjęcia: www.pzla.pl

Languages »