previous arrow
next arrow
Slider

Wenecja Maraton – dwoje biegaczy na starcie

Tegoroczny Maraton Wenecki zamiast 5000 zawodników, będzie miał na starcie tylko dwie osoby. Jedną kobietę i jednego mężczyznę. W ramach inicjatywy ogłoszonej wczoraj przez organizatorów biegu o nazwie „Venicemarathon One for All”, jeden mężczyzna i jedna kobieta zostaną wylosowani spośród 5000 uczestników. Szczęśliwcy pobiegną słynną trasą z Villa Pisani Museo Nazionale przez Piazza San Marco, do mety przy Giardino della Marinaressa. Z powodu pandemii pozostała część uczestników może biegać wyłącznie wirtualnie.

„W tym trudnym okresie współpracowaliśmy i byliśmy w ciągłym kontakcie z lokalnymi władzami, instytucjami zdrowia i FIDAL (Włoską Federacją Lekkoatletyczną), aby spróbować zorganizować tegoroczne zawody zgodnie z naszą tradycją”powiedział przewodniczący maratonu Piero Rosa Salva. „Niestety, duże zaniepokojenie trwającą nadal sytuacją epidemiologiczną, zwłaszcza za granicą, zmusiło nas, z wielkim żalem, ale z poczuciem odpowiedzialności, do odejćia od masowej formuły imprezy. A wydarzenie w normalnym wydaniu zgromadziłoby około 30 000 osób, sportowców, dzieci w wieku szkolnym, wolontariuszy, służb mundurowych i organizatorów ”.

W edycji korespondencyjnej 5000 uczestników może startować wirtualnie od 24 października do 1 listopada. Jednak dwoje uczestników „będzie miało okazję biegać dla wszystkich zawodników”, poinformowali organizatorzy. W oficjalnym terminie maratonu, w niedzielę 25 października. Biegacze ci, będą mieli pełną eskortę pojazdów, „które będą im towarzyszyć na trasie, gwarantując im bezpieczeństwo” – zapowiadają organizatorzy. Ich zmagania będą transmitowane na żywo.

W pobliskim Parco San Giuliano odbędzie się również bieg indywidualny na 10 km, gdzie biegacze mogą pokonać dystans na oznakowanej trasie między 9:00 a 18:00. Park znajduje się w pobliżu 30 km trasy maratonu, a biegacze z „dychy” będą mogli przy tej okazji kibicować biegnącej parze maratończyków.

Maraton w Wenecji jest powszechnie uznawany za najlepszy włoski, jesienny bieg na 42,195km. Rekordy trasy zostały ustanowione przez Kenijczyków: męski 2:08:13 Johna Komena w 2009 r., żeński 2:23:37 Helen Loshanyang Kirop w 2011 r. Zwycięzcy z ubiegłego roku, Tesfaye Ambesa Lencho z Etiopii i Judith Korir z Kenii, zarobili po 5000 euro oraz premie za uzyskane wyniki.

Languages »