previous arrow
next arrow
Slider

Artur Pinkowski przetestował buty ASICS GEL-NIMBUS LITE 3

Jestem biegowym amatorem ale biegam odkąd tylko pamiętam a w zawodach biegowych regularnie zacząłem startować od 2012 r. Specjalizuję się w długodystansowych biegach górskich, do których można zaliczyć min.:

Ultramaraton Karkonoski – 44 km,

Bieg Ultra Granią Tatr – 70 km,

Biegi w Szczawnicy na dystansach 43 i 95 km,

Bieg 7 Dolin – 100,km,

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 130 km,

Łemkowyna Ultra Trail – 150km.

Nie są mi jednak obce biegi uliczne co mogą potwierdzić osiągnięte czasy:

10km – 41m18s

15km – 1h05m29s

21km – 1h33m57s

42km – 3h20m00s

Artur Pinkowski.

Odkąd zacząłem regularnie startować w zawodach to w myśl powiedzenia, „że jeśli coś jest dobre, to po co to zmieniać” biegałem praktycznie w jednym rodzaju obuwia, dlatego też z marką Asics nie miałem za wiele do czynienia. Niedawno zostałem namówiony do przetestowania butów znanej japońskiej marki Asics a dokładnie modelu GEL-NIMBUS LITE 3, który przeznaczony jest do długich treningów na twardej asfaltowej nawierzchni.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem buty miałem wrażenie, że przez grubą podeszwę  buty są ciężkie i nieproporcjonalnie duże do podanego rozmiaru, jednak trzymając je w rękach zastanawiam się czy faktycznie jest to but przeznaczony do długich wybiegań czy mam może do czynienia z butem startowym na krótkim dystansie. Waga butów to jedyne 255 g. Producent w opisie zapewnia, że w modelu tym zostały zastosowane najnowsze technologie a sam but został celowo odchudzony w stosunku do poprzedniego modelu aż o 45 g.

Wrażenia z użytkowania produktu to przede wszystkim komfort. Po włożeniu stopy do buta od razu poczułem miękkość a stopa przyjemnie zapadła się w podeszwie, co przełożyło się na komfort biegania gdyż podeszwa zapewnia miękkie lądowanie stopy na twardym podłożu. Mimo tak grubej i miękkiej podeszwy, podczas biegu   doskonale czułem podłoże co pozwoliło mi na kontrolowanie kroku. W podeszwie buta zastosowano kilka technologii:

–  AHAR Plus to rozmieszczona w strategicznych miejscach podeszwy guma węglowa o wysokiej odporności na ścieranie, co w przypadku biegów po twardej asfaltowej nawierzchni wydłuża żywotność buta.

– IMPACT GUIDANCE SYSTEM (I.G.S.) – technologia łącząca w sobie współdziałanie czterech systemów technicznych, której celem jest wspieranie bardziej naturalnego ruchu stopy biegacza, uzyskanie większej kontroli nad tym ruchem (przetaczanie) i w efekcie bardziej efektywnego biegu. Cztery składowe elementy technologii I.G.S. to: usztywniony zewnętrzny zapiętek (External Heel Counter), specjalna konstrukcja podeszwy (Guidance Line), dodatkowy system stabilizujący podeszwę (Guidance Trusstic) oraz system aktywnego wsparcia przeciw pronacji (Dynamic Duomax).

 

– GEL TECHNOLOGY – system amortyzacyjny firmy ASICS oparty na systemie silikonowych wkładek umieszczonych w strategicznie ważnych miejscach, czyli pod piętą (REARFOOT Gel Technology) i śródstopiem (FOREFOOT Gel Technology).

Flytefoam – to najbardziej innowacyjna pianka amortyzująca marki ASICS. Stosowany w konstrukcji podeszwy środkowej materiał został wykonany z mikrowłókien celulozowych dodanych do samej pianki. Dzięki temu, Flytefoam jest najlżejszym materiałem, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez firmę ASICS.

 

Materiałowa cholewka buta to kolejne miłe zaskoczenie. W związku z tym, że większość moich treningów biegowych i startów odbywa się w terenie leśnym i pagórkowatym, jestem przyzwyczajony do masywnych i wzmocnionych butów. Po otrzymaniu ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 myślałem, że to kolejne przysłowiowe „Kapcie” biegowe a pierwsza myśl na widok materiałowej cholewki była taka, że stopa będzie „latała” w środku jak szalona. Jakież było moje zdziwienie gdy już po pierwszych krokach okazało się, że stopa została przyjemnie ale mocno otulona materiałem, który trzymał ją na swoim miejscu od początku do końca treningu.

Kolejnym zaskoczeniem okazał się język, który jest bardzo rozciągliwy przez co myślałem, że wyrwałem go już przy pierwszym pociągnięciu, jednak jest on solidnie przytwierdzony do buta. Efekt ten zawdzięczamy zastosowanemu tu bardzo rozciągliwemu i przewiewnemu materiałowi co powoduje bardzo dobre dopasowanie do podbicia. W trakcie użytkowania nie odczułem aby powodował jakikolwiek dyskomfort.

Ważnym dla mnie elementem w każdych butach jest zapiętek, który w większości butów użytkowanych prze ze mnie powoduje wytarcia wyściółki lub jej zawijanie a w skrajnych sytuacjach obcieranie pięty co w przypadku długich, często ponad 30 km wybiegań jest bardzo uciążliwe. W testowanych butach zapiętek okazał się dopracowany do perfekcji. Nie zaobserwowałem żadnych uszkodzeń w materiale a pięta nie odczuła żadnych ucisków i otarć. Usztywniony zapiętek po prostu bardzo dobrze trzyma piętę na swoim miejscu.

Marka Asics nie zapomniała również o walorach wizualnych. Kolory są dobrze dobrane i współgrają ze sobą na całym bucie. Dodatkowo wstawki na zewnętrznej części cholewki w okolicy pięty mienią się zmieniając kolor przy różnym kącie padania światła co sprawia, że but jest nie tylko komfortowy podczas biegania ale i przyjemny dla oka.

Podsumowując test można śmiało stwierdzić, że zastosowane tym modelu  technologie sprawiają, że w butach ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 biega się szybko i płynnie a do tego bardzo komfortowo.

Oceniając buty w skali  (od 1-10)

Ocena ogólna: 10

Amortyzacja: 10

Komfort:10

Stabilizacja: 10

Przyczepność: 10

Dynamikę:10

Lekkość: 10

Buty ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 rekomenduję osobom przygotowującym się do zawodów na dłuższym dystansie, przede wszystkim dla maratończyków i ultramaratończyków. Jestem przekonany, że każdy biegacz trenujący i startujący w tych butach będzie zadowolony z komfortu, uczucia lekkości oraz trwałości butów co z pewnością przełoży się na mniejsze ryzyko powstania urazów. Dbając o swoje bezpieczeństwo zwiększył bym liczbę elementów odblaskowych.

Buty są dostępne na ASICS.com i Sklepbiegacza.pl.

 

 

 

Languages »