Podsumowanie Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów w Jarosławcu 2023
W dniach 22-24 listopada odbyła się w Jarosławcu Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Co roku o tej porze środowisko biegowe zbiera się w tym samym miejscu, aby podsumować miniony sezon. Dyskusje dotyczą niemal wszystkich aspektów biegowego rynku – od zmieniających się trendów, przez prozę organizacji samego wydarzenia po prognozy na przyszłość.
Za 3 lata Polskie Stowarzyszenie Biegów będzie formalnie obchodziło 30-lecie istnienia. Bodźcem do powołania w 1995 roku (rok przed oficjalną rejestracją) był brak zainteresowania sektorem biegów ulicznych ze strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz próba scalenia nielicznych wówczas organizatorów imprez biegowych w kraju. Próba ta powiodła się i od tego momentu PSB stało się platformą do wymiany doświadczeń. Mimo iż początek przypadł na czasy kiedy internet praktycznie nie istniał, a później raczkował, biegacze dzięki PSB zyskali dostęp do ogólnopolskiego kalendarza imprez. Papierowa książka zawierała wykaz nadzwyczajnej jak na owe czasy ilości biegów masowych w Polsce. Na przestrzeni ćwierćwiecza PSB przyjmowało w swoje szeregi kolejnych członków, którzy wymieniali się doświadczeniami zarówno na organizowanych przez siebie biegach jak i corocznej konferencji.
W tym roku lokalizacją posezonowego spotkania był ponownie Jarosławiec w województwie Zachodniopomorskim. Hotel Król – Plaza jest idealnym miejscem na merytoryczne, towarzyskie i regeneracyjne spędzenie czasu. Od środowego popołudnia niemal przez dwie doby trwały obrady, interesujące prelekcje i prezentacje firm dostarczających produkty i świadczących usługi dla biegowego rynku.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez gospodarza i wielkiego przyjaciela biegania Wójta Gminy Postomino Janusza Bojkowskiego głos zabrał Henryk Paskal – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Przedstawił liczby, które były punktem wyjścia do wszelkich rozważań. Bo frekwencja jest odpowiedzią zwłaszcza w czasach po pandemicznych – w jakim punkcie się znajdujemy? Jak na dwa lata po kompletnym, niemal 14-miesięcznym zamknięciu naszego rynku liczby są optymistyczne. Najliczniejszym biegiem w Polsce był Bieg Niepodległości w Warszawie na dystansie 10km. Cztery polskie półmaratony przekroczyły liczbę 7 tysięcy uczestników (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków), a największym maratonem w mijającym roku był Maraton Warszawski – 5558 biegaczy.
Niezwykle interesującym był panel „Przyszłość Mistrzostw Polski w maratonie i półmaratonie, licencje PZLA dla zawodników i organizatorów”. Druga część tematu wywołuje od wielu lat ogromne emocje w środowisku organizatorów. Emocje jednoznaczne. Wszyscy twórcy wydarzeń biegowych w Polsce są w tej kwestii jednomyślni – nie ma podstaw, ani zgody na obciążanie uczestników opłatami, których idea do dziś nie została wyjaśniona. Coraz większe kontrowersje budzi jednak zagadnienie udostępniania wydarzeń biegowych na areny rozgrywania mistrzostw Polski w biegach ulicznych. Organizator oprócz prestiżu i dwóch kompletów medali za krajowe mistrzostwa nie otrzymuje nic ponadto. A koszty dodatkowe, które musi ponieść z tytułu zyskania praw do krajowego czempionatu są niemałe. Największe wątpliwości wzbudziła ostatnia edycja mistrzostw Polski w półmaratonie w Grudziądzu i ta, która odbędzie się w przyszłym roku w Gnieźnie. W obydwu przypadkach prawo przeprowadzenia oddano biegom, których w momencie przyznawania… zwyczajnie nie było. Zarówno impreza grudziądzka jak i gnieźnieńska w kalendarzu pojawiły się po raz pierwszy już po przekazaniu im mistrzowskich dyspozycji.
Również gorącą dyskusją była ta dotycząca organizatorów prywatnych i budżetowych. Mimo trudnego pola wymiany poglądów, które przed dwoma laty niemal podzieliło środowisko, dyskusja była merytoryczna. Pozwoliła na przedstawienie bolączek zarówno organizatorów pozyskujących finansowanie z budżetu jednostek samorządowych jak i tych zakładających fundacje i opierających zaplecze w znacznej mierze od sponsorów. Prelegentami byli wyśmienici i niezwykle doświadczeni: Marek Tronina, Grzegorz Kuczyński i Andrzej Krzyścin.
Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan i wiceprezes PSB Marek Leśniewski opowiedzieli jak wygląda współpraca samorządów w organizacji imprez biegowych. Swoje obserwacje oparli w znacznej mierze o Grand Prix „Orły Biegowe” stanowiące niezwykle udaną współpracę trzech imprez biegowych z zupełnie innych lokalizacji: Maraton Dębno, HUNTERS Grodziski Półmaraton „Słowaka” oraz Bieg Po Plaży w Jarosławcu.
Jednym z założeń konferencji PSB jest przenikanie się różnych środowisk. Ważnym punktem jest każdorazowo głos środowiska naukowego. Gromadzenie danych, badania socjologiczne i wyciągane na ich podstawie wnioski pozawalają na bardziej wnikliwą obserwację zjawisk i trendów pojawiających się na danym gruncie, w tym przypadku na rynku biegowym. Ciekawy wykład pt. „Impreza biegowa jako wydarzenie oferujące niepowtarzalne doświadczenia” zaprezentowała dr Liwia Delińska z Katedry Marketingu Uniwersytetu Gdańskiego.
Ciekawych informacji dostarczył słuchaczom również dr Marek Zieliński, właściciel firmy DataSport opowiadając o metodach usprawniania biura zawodów i procesie nadawania numerów startowych. Bardzo solidna, poparta przykładami i doświadczeniami okazała się prezentacja Mateusza Goleniewskiego z kanału „Zabawy Biegowe”, który wykazywał jak ogromne znaczenie ma w obecnych czasach siła Social Mediów.
Drugiego dnia o godzinie 13:00 w przerwie między wykładami odbył się tradycyjny bieg „Grand Prix PSB” na 2.5km. Przeprowadzony na jednej pętli wiodącej m.in. plażą stanowił jak zwykle wytchnienie w gąszczu konferencyjnej teorii i wyzwanie w panującej wówczas pogodzie… Morze Bałtyckie oddalone o 200m od linii startu było nadzwyczajnie wzburzone. Nie ma się co dziwić – siła wiatru sięgała 100km/h. Nie przeszkodziło to jednak ponad dwudziestu uczestnikom w ściganiu. Najszybszym tak jak przed rokiem okazał się Mateusz Goleniewski z „Zabaw Biegowych”. Wśród pań triumfowała Edyta Poręba z firmy „Grawerbus”.
Koniec drugiego dnia konferencji wieńczy zawsze niezwykle uroczysta kolacja. Tak było i tym razem. Tuż przed jej rozpoczęciem Zarząd PSB wręczył odznaki Polskiego Stowarzyszenia Biegów za zasługi na rzecz rozwoju biegania, które otrzymali: Agnieszka Kuczyńska i Grzegorz Kuczyński (Fundacja Białystok Biega), Maciej Rudnikowski (Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy Dąbki) oraz Mariusz Pęczek (Firma Foto Marathon). Zarząd PSB wręczył również statuetki wyróżnionym imprezom biegowym:
- PANAS Półmaraton Ślężański w Sobótce, 20. Bieg Europejski w Gnieźnie, 15. PKO Poznań Półmaraton, 20. Cracovia Maraton, 10. PKO Białystok Półmaraton, 15. HUNTERS Grodziski Półmaraton Słowaka, 25. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa w Koninie, 10. Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy Dąbki. Najbardziej prestiżową nagrodę „Złote Skrzydła” Polskich Biegów otrzymał 45. Maraton Warszawski, 17. Półmaraton Warszawski, 33. Bieg Niepodległości Warszawa.
Czas spędzony w Jarosławcu był niezwykle intensywny i owocny. Ponadto oprócz wartości merytorycznych całość obrad odbywała się w przyjacielskiej atmosferze. Bo środowisko PSB w znacznej mierze opiera się o wieloletnie, trwałe przyjaźnie. Zdecydowanie lżej i przyjemniej buduje się na gruncie wzajemnego zrozumienia, wspólnego kierunku i jednomyślności.
Autorzy Zdjęć:
FotoMaraton.pl
Adrian Pawłowski (Centrum Kultury i Sportu Postomino)