previous arrow
next arrow
Slider

CO WYDARZYŁO SIĘ NA MARATONIE W KOSZYCACH 40 LAT TEMU

Odważy solowy bieg młodego Fina.

Amerykanin Bill Rodgers rządził na światowych rankingach 40 lat temu, w tym czasie wyniki najlepszych występów spadły poniżej 2:10. Mieszkańcy Koszyc w 1979 r. Mogli również być dumni ze swojego zwycięzcy z 1976 r. Był nim Takeshi So, który poprawił swój rekord życiowy w Fukuoce na 2:10:40, a także po raz pierwszy zajął pierwsze miejsce na świecie.

Maraton w Koszycach musiał zatem być zorganizowany z myślą o rosnącej konkurencji światowej, a po wyjątkowo udanym okresie świetnych występów takich postaci jak Popov, Bikila, Edelen, Wolde i Farrington, próbował również przyciągnąć młodych utalentowanych biegaczy u progu ich kariery do występów w nowych warunkach.

Tak było w przypadku 22-letniego Finna, Jouni Kortelainena. Jednak to nie był jego debiut w Koszycach. Rok wcześniej zasłużył na brąz, więc jego znajomość trasy wydawała mu się wystarczająca do tego odważnego kroku. Był pierwszym zwycięzcą od czasu Bikili, który prowadził od punktu zwrotnego Seňa, a wszyscy jego rywale mogli tylko oglądać jego plecy aż do mety. W tamtym czasie z pewnością nie miał pojęcia, że ten śmiały solowy bieg ostatecznie przyniesie mu największy triumf w jego karierze biegowej.

Dodał więc kolejne fińskie nazwisko do pylonu pod statuą maratonu, gdzie można było znaleźć czterech poprzednich zwycięzców z pierwszej dekady biegów w Koszycach po drugiej wojnie światowej. Kortelainen poprawiłby się na 2:12:09 w przyszłym roku, ale nie udało mu się na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, a w 1981 roku w Bostonie zajął 12 miejsce.

Ponieważ ścisły limit kwalifikacji nadal obowiązywał w 1979 r., pole startowe cztery dekady temu nie było tak szerokie jak dzisiaj. Czas ostatniego biegacza do mety, Václava Kameníka, reprezentującego klub Sokol Dolní Zálezly, wynosił 2:44:02, – ukończył bieg na 65. miejscu. Trzech rodzimych biegaczy skończyło w pierwszej dziesiątce. Oprócz srebrnego medalu Stanislava Tománka, byli to Josef Jánsky (6) i urodzony w Koszycach Pavol Madár (8), który jako trener i fizjoterapeuta pozostał wierny temu wydarzeniu biegowemu do dziś.

Jouni Kortelainen nie powrócił na miejsce swojego triumfu do 2018 roku, kiedy odwiedził Koszyce ze swoją rodziną, aby cieszyć się słynnymi miejscami i wspomnieniami kronikarzy maratońskich.

WYNIKI
Košice Peace Marathon, Maraton Pokoju w Koszycach
7 Październik 1979
Mężczyźni
1. Jouni Kortelainen FIN 2:15:12.0
2. Stanislav Tománek TCH (CZE) 2:15:41.0
3. Helfried Tannert GDR (GER) 2:15:44.0

Languages »