previous arrow
next arrow
Slider

Doskonali biegacze w Ras Al Khaimah Półmaratonie

Były mistrz świata w maratonie Tamirat Tola z Etiopii potwierdził swój udział w półmaratonie Ras Al Khaimah, który odbędzie się 24 lutego. Tola „wskoczył” na światowy poziom w roku 2017  wygrywając maraton w Dubaju w 2:04:11.

New York 05/10/2023, TCS New York City Marathon2023, Tcs Maratona di NewYork 2023, nella foto:Tamirat Tola, vincitore della NewYork Marathon2023 – foto di Andrew McClanahan/A.G.Giancarlo Colombo

Zwyciężczyni maratonu w Chicago Seifu Tura i była rekordzistka świata w półmaratonie kobiet Ababel Yeshaneh również dołączą do grona gwiazd w tegorocznym RAK Półmaratonie. Start w Ras Al Khaimah będzie swoistą odpowiedzią na pytanie – jak wygląda rozkład długodystansowych sił na świecie na kilka miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Po zdobyciu brązowego medalu igrzysk w Rio 8 lat temu, Tola zaczął piąć się w górę po szczeblach najważniejszych biegów ulicznych na świecie. Rok później wygrał maraton w Dubaju i został wicemistrzem świata w maratonie podczas lekkoatletycznego czempionatu w Londynie. Dwa lata temu został w Eugene maratońskim mistrzem świata. W swojej kolekcji ma zwycięstwo w Amsterdamie oraz w jednym z najbardziej prestiżowych maratonów świata – Nowym Jorku gdzie ustanowił w 2023 roku doskonały rekord trasy – 2:04:58. Rekord życiowy w maratonie uzyskał w Pradze 2017 roku notując 59:37. Na wyśmienitym poziomie biega również jego żona Dera Dida, która w ubiegłym roku wygrała maraton w Dubaju. Jego brat Abdisa był również tamże najszybszy przed rokiem.

O tym, że RAK Półmaraton posiada niezwykle szybką trasą może świadczyć fakt, że rodak Toli Seifu Tura ukończył w roku 2022 bieg w 58:36 i zajął dopiero 4 miejsce! Natomiast swoim zwycięstwem w maratonie w Chicago Tura udowodnił, że trzeba się z nim liczyć w walce o najwyższe cele.

Reprezentacyjna koleżanka Toli i Tury Ababel Yeshaneh powraca do Ras Al Khaimah. 4 lata temu odniosła tam zwycięstwo w  64:31! Wynik ten jest do dzisiaj jej rekordem życiowym. Yeshaneh dobrze radzi sobie na dystansie dwukrotnie dłuższym. Drugie miejsca w Chicago 2019 i Bostonie 2022 oraz trzecia pozycja w Maratonie Nowojorskim są tego najlepszym dowodem.

W gronie najgroźniejszych rywali wspomnianych reprezentantów Etiopii będą między innymi – Bernard Kibet z Kenii (58:45) i jego koleżanka Peres Jepchirchir – mistrzyni olimpijska w maratonie oraz trzykrotna mistrzyni na dystansie połowę krótszym. Zwyciężała już w RAK przed 7 laty w 65:06 co było wówczas rekordem świata.

Zgłoszenia online i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://rakcalendar.ae

Zdjęcie: Tamirat Tola (autor: Giancarlo Colombo)

 

Languages »