previous arrow
next arrow
Slider

Dubaj Maraton

Znacznie mniejszym echem niż w latach ubiegłych odbił się przeprowadzony w miniony weekend  maraton w Dubaju. Wyniki może nie były tak wartościowe jak chociażby w ostatnich czterech odsłonach, ale mimo wszystko poziom maratonu jest wciąż wysoki.

Wygrał Etiopczyk Abdisa Tola w 2:05:42. Zawodnik, o którym niewiele można powiedzieć, bo startuje dopiero trzeci sezon. Dwa lata temu wygrał półmaraton w Ostii w 59:54 i to było do triumfu w Dubaju jego największym osiągnięciem. Na drugim miejscu finiszował jego rodak, Gelete Deresa, zawodnik do tej pory raczej z „drugiej ligi”. Zapewne po poprawieniu rekordu życiowego o niespełna dwie minuty na 2:05:51 jego wartość wzrośnie. Trzeci na mecie Haymanto Alew  uszczuplił swój najlepszy czas w maratonie o ponad 5 minut. Od niedzieli jego rekord to 2:05:57.

Pierwsza dziesiątka zawodników to wyłącznie reprezentanci Etiopii. Tak samo było w przypadku czołówki pań. Najlepsze trzy zawodniczki zameldowały się na mecie z czasami poniżej 2:22. Zwyciężyła wicemistrzyni świata w biegach przełajowych sprzed czterech lat, Dera Dida (2:21:11). 13 sekund później finiszowała Ruti Sora, triumfatorka maratonu w Tokio sprzed 4 lat. Podium po kolejnych 35 sekundach dopełniła Siranesh Yirga.

8. Bekelech Borecha – 2:24:56

Maraton w Dubaju słynie z bardzo wysokich nagród finansowych. Zanim zaczęto tak hojnie obdarowywać zawodników, bieg był światowym przeciętniakiem. W latach 2000 – 2007 zwycięzcy uzyskiwali wyniki w przedziale 2:09:33 – 2:13:36, z czego  te poniżej 2:10 należały do rzadkości. Wiosną 2007 ogłoszono, że w kolejnym roku gratyfikacja za zwycięstwo będzie wynosiła 250 tysięcy dolarów, a za rekord świata milion! Automatycznie kolejny maraton miał doskonałą obsadę z samym „cesarzem” biegów długich, genialnym Haile Gebrselassie, który nie zawiódł i wygrał bieg. Radość z triumfu była zapewne połowiczna. Hailemu nie udała się poprawa własnego rekordu świata, zabrakło niespełna pół minuty. Ale wynik 2:04:53 był wówczas drugim w historii światowej lekkiej atletyki. W kolejnych latach padał grad doskonałych wyników. W 2015 Etiopka Shure Demise ustanowiła rekod świata juniorek (2:20:59). Nawet jeśli wyniki były nieco słabsze imponowała ilość na dobrym poziomie, w roku 2020 między pierwszym a jedenasty zawodnikiem różnica wyniosła tylko 19 sekund (2:06:15 – 2:06:34) Mimo hojności oraz chęci organizatorów nie udało się ustanowić żadnego rekordu świata seniorów. Najbliżej był wspomniany Gebrselassie. Najlepsze wyniki w historii padły w roku 2019: 2:03:34 Tamire Getaneh z Etiopii i 2:17:09 Ruth Chepngetich z Kenii.

Maraton miał przerwę w latach 2021-2022. W bieżącym roku szybkie ściganie wróciło. Nie tak szybkie jak przed laty, ale wyniki na poziomie 2:05-2:06 wśród mężczyzn i 2:21 wśród kobiet to wciąż solidne bieganie. W historii maratonu padło 127 wyników poniżej 2:10 autorstwa panów i 130 poniżej 2:30 „nabieganych” przez panie. Rekord trasy mężczyzn jest obecnie 16 wynikiem w światowej historii maratonu, a pań zajmuje miejsce 12. Szesnastu zawodników i dwanaście zawodniczek z pierwszej setki najlepszych ma świecie w historii swoje wyniki uzyskało właśnie w Dubaju.