previous arrow
next arrow
Slider

Nowy Jork powrócił w wielkim stylu

50. edycja maratonu w największym mieście świata odbyła się – zgodnie z tradycją – w pierwszą niedzielę listopada. Rok temu ta sztuka się nie udała, tym razem wszystko zagrało na medal. W zawodach wzięło około 30 tysięcy biegaczy.

Rywalizację mężczyzn rozstrzygnął na swoją korzyść Albert Korir. 27-letni Kenijczyk uzyskał czas 2:08:22 i wygrał pierwszy tak prestiżowy bieg na dystansie maratońskim w swojej karierze. Dwa lata temu w Nowym Jorku Korir finiszował jako drugi, uzyskując wtedy czas gorszy ledwie o 14 sekund od tegorocznego. Tym razem na drugim miejscu uplasował się Marokańczyk, Mohamed El Araby (2:09:06), a trzecią lokatę wywalczył reprezentant Włoch, Eyob Faniel (2:09:52).

Wielki sukces odniosła w Nowym Jorku Kenijka Peres Jepchirchir, która, wygrywając na amerykańskiej ziemi z czasem 2:22:39 (trzeci rezultat w dziejach nowojorskiego maratonu), potwierdziła, że rok 2021 należy do niej. Przypomnijmy, że na początku sierpnia ta sama zawodniczka zdobyła złoto podczas Igrzysk Olimpijskich. Nikt wcześniej w jednym roku nie zdołał wygrać Igrzysk i zawodów w Nowym Jorku. Ciasno było za plecami Afrykanki. Pięć sekund później finiszowała debiutująca w maratonie Viola Cheptoo, natomiast trzecia Ababel Yeshaneh straciła do zwyciężczyni tylko trzynaście sekund.

Wyjątkowym przeżyciem dla gospodarzy był występ ich rodaczki, Molly Seidel, brązowej medalistki Igrzysk w Tokio. Tym razem Amerykanka zajęła miejsce tuż za podium, ale jej czas – 2:24:42 – to najlepszy wynik uzyskany w Nowym Jorku przez jakąkolwiek reprezentantkę USA. Jej rodaczka, 40-letnia Shalane Flanagan dokonała w niedzielę rzeczy niebywałej, bowiem ukończyła tej jesieni sześć największych maratonów (World Marathon Majors), każdy z nich w świetnym tempie, grubo poniżej trzech godzin (pomiędzy 2:33:32 w Nowym Jorku a 2:46:39 w Chicago).

Również Polacy mają piękne wspomnienia związane z Maratonem Nowojorskim. Zafundowała je swoim rodakom Wanda Panfil-Gonzalez, która wygrała ten bieg w 1990 roku, w sezonie poprzedzającym zdobycie przez Polkę złotego medalu mistrzostw świata na tym samym dystansie.