previous arrow
next arrow
Slider

Schneider Electric Paris Marathon – zwycięstwo debiutantki

Etiopka Mestawut Fikir w swoim debiucie na dystansie 42km i 195m spisała się znakomicie, wygrywając maraton w Paryżu z czasem 2:20:45. Wśród mężczyzn  triumfował Mulugeta Uma w czasie 2:05:33. Paryż Maraton jest certyfikowany znakiem World Athletics Elite Label.

Na mecie Fikir wyprzedziła o trzy sekundy Etiopkę Enatnesh Tirusew, która również debiutowała w maratonie. 40-letnia Kenijka Vivian Cheruiyot, mistrzyni olimpijska na 5000 m z 2016 r. i czterokrotna mistrzyni świata w biegach na 5000 i 10000m była trzecia z czasem 2:21:46.  Był to jej pierwszy ukończony od pięciu lat maraton.

W rywalizacji mężczyzn Uma zwyciężył z przewagą 15 sekund nad Titusem Kipruto z Kenii. Rekordzista trasy i zwycięzca z roku 2021, Elisha Rotich, tym razem był trzeci z czasem 2:06:54.

Na początkowym etapie na czele utrzymywała się grupa 10 kobiet. Liderka Rahma Tusa z Etiopii poprowadziła 10 km w 33:23. Półmetek w 1:10:11 osiągnęło 6 prowadzących biegaczek. Tusa nadal prowadziła przed Tirusew, a Cheruiyot pozostawała na końcu liderującej grupki. Na 30 km Cheruiyot traciła do najlepszych około 20 sekund, a Tusa nadal nadawała tempo. Jednak kilka kilometrów później zaczęła słabnąć i dała się minąć Fikir oraz Tirusew. Duet z Etiopii podążał razem ramię w ramię. Cheruiyot odzyskała nieco energii i „wskoczyła” na 3 miejsce. Na końcówce Fikir oderwała się od rodaczki i zwyciężyła z czasem 2:20:45, a Tirusew zajęła drugie miejsce z wynikiem 2:20:48. Cheruiyot przekroczył linię mety 58 sekund później.

Bieg mężczyzn przebiegał podobnie: duża grupa prowadząca biegła początkowo razem. Pokonali 10 km w czasie 29:08, połowę dystansu w 1:02:09. Międzyczas po „połówce” wskazywał na możliwość ustanowienia rekordu trasy wynoszącego 2:04:21. Na następnych 10 kilometrach grupa stopniowo się uszczuplała. Po 30km na prowadzeniu był Kipruto mijający ten punkt w 1:28:27, za nim podążał Uma i jego koledzy z Etiopii Deso Gelmisa i Dejane Megersa. Kipruto na 35 km miał już tylko towarzystwo trzech innych zawodników: Gelmisę, Umę i Bethwell Kipkemboia z Kenii. Następnie Uma zaczął przyspieszać i na kilka kilometrów przed metą wyprzedził Kipruto. Na końcowych etapach Uma nadal powiększał przewagę, a ostatecznie zwyciężył z czasem 2:05:33, kończąc bieg z 15 sekundową przewagą nad Kipruto. Rotich wyprzedził słabnącego Kipkemboia i zajął trzecie miejsce z czasem 2:06:54.