previous arrow
next arrow
Slider

Wiemy, kto pobiegnie w Neapolu. Faworyci chcą zmieścić się w godzinie!

Półmaraton w Neapolu odbędzie się w niedzielę, 27 lutego. Pośród wszystkich uczestników jest grupka osób, które nastawia się na bieg poniżej jednej godziny.

Jedna godzina, a właściwie 59 minut, żeby przebiec 21 kilometrów, 97 i pół metra. Innymi słowy, zawodnicy ustawieni w pierwszej linii będą musieli pobiec bardzo szybko, by wygrać. Średnie tempo, wynoszące mniej więcej 2:50 na kilometr potrafi utrzymać skromne grono mistrzów. Neapolitańskie wydarzenie to wielki spektakl z takimi właśnie zawodnikami, biegnącymi przed tysiącami amatorów. Każdy z miłośników ruchu zapisanych na tę imprezę nie może się już doczekać wyjątkowego uczucia radości z udziału w zawodach na ulicach Neapolu.

Dwie strony tej samej monety – wspaniali biegacze i znakomite biegaczki w poszukiwaniu możliwie najlepszego wyniku, tak samo jak biegacze – amatorzy z Włoch, startujący ramię w ramię z wieloma zagranicznymi zawodnikami. Przyjezdni chcą poczuć piękno Neapolu, doświadczyć radości z imprezy, dać z siebie to, co najlepsze, a poza tym świetnie się bawić, dzieląc intensywne emocje i celebrując dobre samopoczucie.

Napoli Running, klub sportowy zarządzany przez Carlo Capalbo, zrobił wiele dla tej edycji, co oznacza powrót do tradycyjnej formy biegu po rocznej przerwie, zagospodarowanej biegiem zdalnym, zorganizowanym z powodu pandemii koronawirusa. Oprócz poprawy rekordu Włoch mężczyzn (Eyob Faniel, 1:00:07 w Sienie, 2021 rok), celem jest zatrzymanie stopera przed osiągnięciem godziny przez zwycięzcę, a tym samym pobicie rekordu trasy, wynoszącego 1:00:04 (Henry Rono z Kenii, 2020 rok). Wielkie oczekiwania niesie ze sobą także bieg kobiet. Tu mamy równie ambitne wyzwanie, którego podejmie się kilka zawodniczek z Europy. Dla wszystkich faworytek celem będzie wypisanie nazwiska na liście zwyciężczyń i zbliżenie się do rekordu trasy (bądź nawet jego poprawa), który także w 2020 roku ustanowiła Kenijka, Viola Cheptoo (1:06:47).

Mężczyźni

Sportowcy, którzy kształtować będą jakość tegorocznego półmaratonu w Neapolu, zostali częściowo przedstawieni w ostatnich dniach. Dla Włochów szczególnie istotny będzie start Yemaneberhana „Yemana” Crippy, byłego rekordzisty Italii na 3000 i 5000 metrów (zarówno na stadionie, jak i w hali). Ponadto Yeman uzyskał swego czasu najlepszy włoski wynik na 5 kilometrów w biegu ulicznym. W poszukiwaniu kolejnego rekordu wybierze się na półmaraton do Neapolu. Jego poprzednia próba zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ w swoim ubiegłorocznym debiucie (Siena) Crippa nie zdołał dotrzeć do mety. Na liście startowej można też znaleźć nazwisko Szwajcara, Juliena Wandersa, posiadacza rekordu Europy w półmaratonie (59:13, uzyskane w Ras Al Khaimah – Zjednoczone Emiraty Arabskie – w 2019 roku).

W gronie najlepszych zawodników, zdolnych do złamania godzinnej bariery, jest istny „afrykański pociąg”. Na czele tej grupy znajduje się Etiopczyk, Solomon Berihu Weldeslassie, który zdołał pokonać półmaraton w czasie 59:17. Wystąpią też trzej Kenijczycy, każdy z rekordym życiowym poniżej godziny: wielokrotny medalista biegów przełajowych, Augustine Kiprono Choge (59:26), Amos Kurgat Kibiwot (59:34 w 2021 roku) oraz Wisley Kibichii (grupa RunCzech, 59:57 w 2021 roku na wymagającej trasie w Madrycie). Tę grupę będą ścigać reprezentant Erytrei, Afewerki Berhane Hidru (rekord życiowy 1:01:17), Etiopczyk Mogos Tuemay Abrha (1:01:43 w 2021 roku) oraz trzej kenijscy debiutanci – Stanley Kurgat Rono, Denis Kibet Kitiyo (obaj z RunCzech Racing) i  Josphat Kiprotich.
Poza Crippą pobiegną też inni wysoko notowani Włosi – Ilias Aouani (Fiamme Azzurre), aktualny mistrz swojego kraju w biegach przełajowych na 10 kilometrów, na 10 000 metrów, a także mistrz Włoch w półmaratonie (1:02:58 w 2021 roku). Wystartuje również Yohanes „Yoghi” Chiappinelli, specjalista od biegów średniodystansowych, który może się pochwalić kolekcją medali ze startów na 3 000 metrów podczas mistrzostw Europy i Kontynentalnego Pucharu Świata w 2018 roku. Dla niego występ w Neapolu będzie półmaratońskim debiutem. Zaledwie odrobinę niżej notowany jest Badr Jaafari (Atletica Casone Noceto), który spróbuje poprawić życiówkę, osiągniętą w poprzednim roku (1:03:37).
A co z resztą Europy? Na czele tej grupy stoi wspomniany wcześniej Wanders, który posiada też tytuł mistrza Szwajcarii na 10 000 metrów. Wystartuje również Morgan Le Guean (ostatnio 1:02:22), a także nasz Arkadiusz Gardzielewski, który na terenie Włoch poprawił rekord życiowy (1:03:17). Nieco tylko słabsze życiówki mają Niemcy, Tobias Josef Blum (1:03:19) i Filimon Abraham (1:03:39), oraz kolejny Polak w stawce, Adam Nowicki (1:03:57).

Kobiety

Tutaj oczy obserwatorów będą zwrócone na Etiopkę, Ftaw Zeray Bezabh, która dysponuje najlepszym wynikiem z ostatnich miesięcy (1:08:30). Włoszka Sofiia Yaremchuk posiada rekord 1:10:33, ale jej groźną przeciwniczką będzie rekordzistka Niemiec na 10 000 metrów, Rabea Schoneborn (w 2021 roku uzyskała czas gorszy o ledwie dwie sekundy). Tę grupkę powinna naciskać Norweżka, Pernilla Eugenie Epland (1:13:12). Elitę domyka Kenijka, Gladys Chepkirui (1:13:31), która ostatnio w Walencji przebiegła 10 kilometrów w 30 minut i 48 sekund, co może zwiastować świetny wynik również w Neapolu.

Rejestracja

Zapisy internetowe kończą się dzisiaj, 23 lutego, jednak biegacze będą jeszcze mogli zarejestrować się do biegu osobiście, od 25 lutego. Przewidziano 400 miejsc dla takich osób. Przypomnijmy – Półmaraton w Neapolu odbędzie się w niedzielę, 27 lutego. Początek o 9:00 na Viale Kennedy.

Więcej informacji o Napoli City Half Marathon można znaleźć tutaj.

 

 

Languages »