next arrow
Slider

Zginął ukraiński maratończyk Igor Osmak

Ukraińskie media podały, że w walkach o wolność Ukrainy zginął Igor Osmak, czołowy maratończyk ukraiński lat 90-tych i początku XXI wieku.

Osmak miał 57 lat. Jako zawodnik specjalizował się od 1994 roku w maratonie. Zajął wówczas 9 miejsce w Maratonie Koszyckim z wynikiem 2:19:20. Później regularnie się poprawiał doprowadzając rekord życiowy do poziomu 2:12:29 na trasie regulaminowej w Paryżu i 2:12:17 na trasie z punktu do punktu w amerykańskim Austin (oczko wyżej z rekordem życiowym 2:11:42 był Andrzej Krzyścin). Igor Osmak był solidną marką. Organizatorzy zapraszali go regularnie, bo wiedzieli że wywiąże się z pokładanych w nim nadziei.

W 1997 roku wygrał maraton we francuskim Besancon. Miesiąc później zwyciężył w znanym Polakom maratonie w La Rochelle, również we Francji. 3 lata później okazał się najlepszy na trasie maratonu w amerykańskim Providence. Igor mimo, że nie startował często w Polsce, doskonale znany był naszym zawodnikom. Rywalizował z m.in. z Grześkiem Gajdusem kiedy ten wygrał maraton w Eindhoven. Kiedy Osmak ustanawiał rekord życiowy w Paryżu, na podium stał Leszek Bebło. Znał go wspomniany Andrzej Krzyścin. Znali go też Piotrek Pobłocki, czy Wiesiek Lenda.

Igor Osmak reprezentował również swój kraj na imprezach międzynarodowych . W 1995 roku był uczestnikiem mistrzostw świata w biegach przełajowych w brytyjskim Durham. 4 lata później na trasach w słoweńskim Velenje rywalizował podczas rozgrywanych tam crossowych mistrzostw Europy. Pod koniec kariery kiedy zbliżał się do 40-tki wystartował w mistrzostwach Europy policji, które rozgrywane były w Warszawie.

Rekordy życiowe Igora to 29:37.2 na 10000m, 44:22 na 15km, 63:50 w półmaratonie i wspomniane 2:12:17 w maratonie. Po zakończeniu kariery został trenerem kadry narodowej.

Od autora tekstu

Szukając informacji na temat Igora Osmaka, trafiłem na rosyjskiego Twittera, na którym obywatele tegoż narodu przekazywali sobie informację o śmierci ukraińskiego maratończyka. Poziom przekazanej informacji był tak żenujący i podły, że brak moderacji przez Twittera wprowadza w osłupienie. Jeżeli jeszcze ktoś ma jakieś złudzenia dotyczące ruskiego agresora, proponuję poczytać twitterowe komentarze Rosjan i zamieszczane memy. Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości czy dopuszczać do imprez biegowych w Polsce zawodników z kraju agresora to odsyłam również do wspomnianych obślizgłych, makabrycznych i nieludzkich wypowiedzi.