previous arrow
next arrow
Slider

Mistrzostwa Polski w maratonie – triumf Jastrzębskiego i Lisowskiej

6 grudnia w Oleśnie odbyły się PZLA Mistrzostwa Polski w Maratonie. Złote medale wywalczyli Kamil Jastrzębski i Aleksandra Lisowska.

Mistrzostwa Polski w Oleśnie zostały zorganizowane po odwołaniu Maratonu Dębno, który miał wyłonić tegorocznych mistrzów. Organizatorzy z Opolszczyzny mieli zaledwie 4 tygodnie na przygotowanie imprezy. Oleski bieg miał być dla kilku zawodników próbą uzyskania minimów kwalifikacyjnych na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio (2:11:30 i 2:29:30 odpowiednio dla mężczyzn i kobiet).

Czynnikiem, który okazał się największą przeszkodą okazał się silny wiatr. Początek trasy wiódł po mieście, zawodnicy mieli do pokonania 5 ponad 2-kilometrowych okrążeń. Następnie wybiegali poza miasto i krążyli na pętlach liczących 4,6km. W początkowej fazie rywalizacji na prowadzeniu uformowała się grupa złożona z 6 zawodników. Błażej Brzeziński, Kamil Karbowiak, Szymon Kulka, Tomasz Grycko, Kamil Jastrzębski i Adam Nowicki prowadzeni byli przez dwóch pace – markerów, Damiana Kabata i Przemysława Dąbrowskiego. Z powodu urazu z biegu wycofał się Kulka, a przed 30km z trasy zszedł Brzeziński. 4-osobowa grupka złożona z Jastrzębskiego, Karbowiak Nowickiego i Grycko minęła półmetek w 66:18. Od 25km inicjatywę przejął Jastrzębski i swoim tempem stopniowo odrywał się od rywali. Prowadzenia nie oddał do samej mety mijając ją w czasie 2:12:58. 28-latek poprawił rekord życiowy o 3,5 minuty. Maratońskie złoto to czwarty medal mistrzostw Polski po trzech srebrnych, które Kamil wywalczył w tym roku w biegu na 5000m, 10km i w biegach przełajowych. Srebro w Oleśnie wywalczył Adam Nowicki, a brąz Kamil Karbowiak.

Rywalizacja pań toczyła się pomiędzy trzema zawodniczkami, Anną Bańkowską, Aleksandrą Lisowską i Aleksandrą Brzezińską. Połowę dystansu pokonały w 1:14:30. Tempo dyktowali Jacek Wichowski, Daniel Żochowski i Wojciech Kopeć. Ten ostatni poprowadził bieg aż do 37 kilometra kiedy na prowadzeniu została osamotniona Aleksandra Lisowska. Metę minęła w 2:30:47 zostając 40-tą mistrzynią Polski w historii. Wynik Oli jest drugim rezultatem w historii krajowego czempionatu. Srebro wywalczyła obrończyni tytułu Aleksandra Brzezińska a po brąz sięgnęła Anna Bańkowska.

Mimo iż nie padły wyniki kwalifikujące na igrzyska, zwycięzcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony ustanawiając rekordy życiowe. Z nowymi życiówkami wyjechali z Olesna również Kamil Karbowiak i Tomasz Grycko. Organizatorzy Rafał Gniła i Tomasz Wilczyński wykonali ciężka pracę przy błyskawicznym zorganizowaniu maratonu. Przychylność władz lokalnych i dobra atmosfera w teamie organizacyjnym przyczyniła się do stworzenia ciekawego widowiska i przede wszystkim warunków, dzięki którym zawodnicy mogli rozstrzygnąć walkę o medale mistrzostw Polski.