previous arrow
next arrow
Slider

Honolulu Maraton odwołany

Stowarzyszenie Honolulu Maraton (HMA) ogłosiło wczoraj, że maraton w roku 2020 i powiązane z nim wydarzenia, zaplanowane na 12 i 13 grudnia, muszą zostać odwołane z powodu pandemii.

„Po konsultacji ze wszystkimi naszymi partnerami, miastem i hrabstwem Honolulu, stanem Hawaje oraz naszymi sponsorami, Stowarzyszenie Maratonu w Honolulu zdecydowało, że właściwym i najbezpieczniejszym sposobem postępowania w bieżącej sytuacji jest odwołanie Maratonu Honolulu 2020. Również biegi Start to Park 10-K and Kalakaua Merrie Mile zostaną anulowane”, czytamy oświadczenie zamieszczone na stronie wydarzenia. „Rozumiemy, że sam proces treningowy i podróż na Hawaje były skomplikowany i wymagały poświęcenia. Tym bardziej dziękujemy za wyrozumiałość”.

Honolulu dołącza do odwołanych w 2020 roku maratonów w Bostonie, Chicago, Marine Corps (Waszyngton) i Nowym Jorku. Oznacza to, że pięć z sześciu największych amerykańskich maratonów nie odbędzie się w tym roku. Szósty, Los Angeles Marathon, który ukończyło blisko 21 tysięcy zawodników, odbył się 8 marca, tuż przed pierwszą falą pandemii, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone, powodując odwołanie wszystkich dużych imprez biegowych.

Maraton Honolulu zainaugurowany został w 1973 roku i odbywał się przez 47 kolejnych lat bez przerwy. W ubiegłorocznej edycji, w niedzielę 8 grudnia bieg ten ukończyło 18 606 zawodników, a na towarzyszących mu dystansach rywalizowało: 5567 osób w Start to Park 10-K i 2214 w Kalakaua Merrie Mile. Zwycięzcami maratonu zostali Kenijczycy Titus Ekiru (2:08:00) i Margaret Muriuki (2:31:10), z których każda wzbogacił się o 25000 dolarów. Ekiru wygrał dodatkowe 25tys $ w postaci nagrody za wynik i rekord trasy (dokładny rezultat to 2:07: 59,02).

Odwołanie maratonu w Honolulu następuje zaledwie tydzień po tym, jak stan Hawaje zrezygnował z dwutygodniowej kwarantanny dla odwiedzających, którzy przejdą test na COVID-19 w ciągu 72 godzin od przyjazdu i ich wynik będzie negatywny. Gospodarka państwa wyspiarskiego w dużym stopniu zależy od turystyki, a Maraton Honolulu jest jednym z najważniejszych wydarzeń przyciągających turystów. Hawaii Pacific University podał w 2016 roku, że wydarzenie to miało ogromne znaczenie ekonomiczne, a wpływy z niego wyniosły 130 milionów dolarów. Maraton zazwyczaj przyciąga 16000 uczestników z Japonii, z których wielu podróżuje z rodzinami i przez tydzień przebywa w miejskich restauracjach i sklepach. Wszyscy główni sponsorzy wydarzenia, na czele z liniami lotniczymi JAL, to Japończycy.

Podobnie jak inne duże maratony, które musiały zostać odwołane, organizatorzy oferują opcję wirtualnego biegu o nazwie Beachfest. Wszyscy biegacze, którzy zgłosili się do imprezy, zostaną przekonwertowani do zgłoszenia na Beachfest. Jeśli pokonają samodzielnie 42,195 kilometrów, mogą otrzymać pocztą koszulkę finishera i medal, a także otrzymać cyfrowy numer startowy, certyfikat świadczący o ukończeniu biegu i cyfrowy magazyn. Ci, którzy nie chcą uczestniczyć w wirtualnym maratonie, otrzymają przeniesienie swoich zgłoszeń na edycję 2021.

Languages »