Slider

Przyznano wyróżnienia World Athletics Heritage Plaque

Dwa tygodnie przed World Athletics Mistrzostwami Świata w Półmaratonie Gdynia 2020, sześć najstarszych imprez biegowych na świecie zostało nagrodzonych specjalnym wyróżnieniem World Athletics Heritage Plaque.

World Athletics Heritage Plaque jest nagrodą przyznawaną za szczególny wkład w rozwój światowej lekkiej atletyki imprezom, podczas których rywalizacja odbywa się poza stadionem. Dotyczy to biegów ulicznych, przełajowych, górskich, ultra i chodu sportowego.

Sześć historycznych wydarzeń rozgrywanych na ulicach dołączyło do listy 54 innych laureatów, którym przyznano wyróżnienie od początku wręczania tej nagrody, 2 grudnia 2018 roku. A są to (w nawiasie rok pierwszej edycji):

· Around the Bay Road Race, Hamilton, Ontario (CAN) – 1894.
· YMCA Turkey Trot, Buffalo, New York (USA) – 1896.
· Bechovice 10k, Prague (CZE) – 1897.
· Giro Podistico di Castelbuono, Castelbuono, Sicily (ITA) – 1912.
· Kosice Peace Marathon, Kosice (SVK) – 1924.
· Fukuoka International Open Marathon Championship, Fukuoka (JPN) – 1947

„Te sześć imprez to jedne z najstarszych wydarzeń sportowych na świecie, nie tylko biegowych” – powiedział prezes World Athletics Sebastian Coe. „Dołączają do innych, takich jak maratony w Atenach, Bostonie i Seulu, Saint Silvester São Paulo i Hakone Ekiden, które uhonorowaliśmy w zeszłym roku”.

„Te wydarzenia to kawałek historii lekkoatletyki. Prezentują to, czym naprawdę jest bieganie: są arenami rekordów wielkich sportowców, ale też prywatnymi triumfami amatorów biegania. Nie należy też zapominać o poświęceniu i ciężkiej pracy wolontariuszy, lokalnych klubów oraz komitetów organizacyjnych, które od dziesięcioleci zajmują się kontynuowaniem dzieła stworzonego znacznie wcześniej”- podsumował Coe.

Around the Bay Road Race, po raz pierwszy rozegrano w 1894 roku. Jest najstarszym biegiem ulicznym w Ameryce Północnej. Co prawda w przeciwieństwie do YMCA Turkey Trot, które zostało zorganizowane dwa lata później, nie odbywa się ono nieprzerwanie.

Praski bieg Běchovice na dystansie 10 km, został po raz pierwszy rozegrany w 1897 r. Odbywa się co roku od momencie jego zapoczątkowania.

Giro Podistico di Castelbuono, impreza zainaugurowana w 1912 r. Odbywa się co roku na pętli XIV-wiecznego miasta na Sycylii. To jedna z imprez z najmocniej zaznaczonym tłem historycznym.

Maraton Pokoju w Koszycach, założony w 1924 r. Jest najstarszym maratonem w Europie. Wraz Fukuoka International Open Marathon Championship należy do najstarszych, klasycznych maratonów na świecie organizowanych jeszcze na długo przed „biegowym boomem”.

Informacje na temat World Athletics Heritage Plaque można znaleźć na stronie:
https://www.worldathletics.org/heritage/plaque

Languages »