previous arrow
next arrow
Slider

Już 5 lipca startują zapisy na 39. Toruń Maraton (23.10.2022)

Poprzednia edycja Toruń Maraton zakończyła się dużym sukcesem. Świadczą o tym pozytywne oceny uczestników opublikowane w social mediach imprezy. Co więcej na trasie został pobity rekord Polski biegu z wózkiem! Szybka trasa i doskonałe warunki atmosferyczne umożliwiły wielu biegaczom pobicie swoich „życiówek”. Mnóstwo osób zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu.

Dokładnie 5 lipca o godz. 18:00 wystartują elektroniczne zapisy na 39. Toruń Maraton, który odbędzie się 23 października 2022 r. na obszarze miasta. Biegacze będą mieć ponownie do wyboru dwa dystanse – maraton lub półmaraton. Organizatorzy zapraszają również na Bieg dla dzieci, który odbędą się po starcie biegów głównych w niedzielę.

 

Maraton w Toruniu to bieg corocznie rozgrywany od 1983 roku. Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest organizowany przez Stowarzyszenie Run To Run, które od jedenastu lat z sukcesem rozwija imprezę o nazwie RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem!

 

 

Końcówka października to będzie jeden z ostatnich momentów na ustanowienie swojego rekordu życiowego jeszcze w 2022 roku. Ze względu na łagodny profil trasy i potencjalnie dobre warunki atmosferyczne, ponownie spodziewane są liczne rekordy życiowe biegaczy, a nawet pobicie najlepszych czasów osiągniętych w maratonie w klasyfikacji mężczyzn i kobiet w Toruniu.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykły wyczyn ubiegłorocznej edycji – podczas imprezy pobity został rekord Polski w biegu z wózkiem w maratonie! Adrian Przybyła wraz ze swoim synkiem w wózku pobiegł dystans królewski w czasie 2 godzin 33 minut i 59 sekund i zajął 3-cie miejsce w klasyfikacji OPEN. Ponadto wynik ten okazał się również drugim najlepszym rezultatem na świecie!

Adrian Przybyła o imprezie:  Trasa 38 edycji maratonu w Toruniu zdecydowanie należała do szybkich i bezpiecznych. Można przyjechać tutaj po swój nowy rekord życiowy. Większość biegu możemy cieszyć się najszybszą nawierzchnią świata, jaką jest asfalt oraz punkt kontrolny i meta usytuowana na stadionie żużlowym. Trasa posiada pętle 21km, więc biegnąć swój maraton trzeba przygotować się na ponowne powtórzenie całej trasy. Jednak uważam, że jest to na duży plus. Znajomość trasy biegowej dodaje zawodnikom poczucia pewności siebie. Biegaczy nie zaskoczy w Toruniu żaden wymagający podbieg. Zmierzą się jedynie dwukrotnie z nawrotką. Większość trasy prowadzi przez asfaltowe ścieżki rowerowe. Nie wiem jak organizatorzy to zrobili, ale ani razu nie było przechodnia lub kibica na trasie, więc czułem się bezpiecznie pchając wózek. Zdrowie i komfort mojego syna był najważniejszy. Nie było żadnych krawężników i nierówności. Bieg z czystym sumieniem polecam każdemu za całość organizacyjną, fajny pakiet, piękny medal, dobrze rozstawionych wolontariuszy, policje, która dbała o bezpieczeństwo biegaczy w trakcie rywalizacji. Co prawda maratonu już nie pobiegnę, ale chyba na połówkę dam się kiedyś skusić. Do zobaczenia.

Dokładnie, jak w roku ubiegłym start i meta będą zlokalizowane na torze żużlowym Motoareny. Trasa maratonu będzie przeprowadzona na obszarze miasta Torunia na dwóch pętla, a półmaratonu na jednej. Punkty odżywcze będą zlokalizowane na trasie co 5 km.

Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Przedstawiciele Stowarzyszenia Run To Run starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były zawsze ponadprzeciętne. Tak będzie także podczas 39. edycji Toruń Maraton! Na finiszerów toruńskiego maratonu i półmaratonu będą czekały wyjątkowe medale. Tegoroczny projekt będzie upamiętniał 25-lecie wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dziś organizatorzy zdradzają, że w wyjątkowym ujęciu zaprezentowany zostanie Średniowieczny Zespół Miejski objęty wpisem w 1997 r. Projekt wkrótce.

Biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie będą zlokalizowane w budynku Motoareny. Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu maratońskiego w założonym tempie. Poszukiwane będą osoby, które będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4h 30min do 3h 15min.

Do każdego pakietu startowego można skompletować elementy odzieży startowej brandowanej marką imprezy renomowanej firmy AdRunaLine. Do wyboru są koszulka z krótkim i długim rękawem, bluza sportowa oraz czapka zimowa. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj: http://torunmaraton.pl/odziez-adrunaline/

Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W związku z obchodami 25-lecia wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki.

Wszystkich biegaczy zainteresowanych rywalizacją na królewskim dystansie i na „połówkę” już dziś gorąco zapraszamy do grodu Kopernika!

Languages »