previous arrow
next arrow
Slider

Stambuł Półmaraton – 1:03:52 Adama Nowickiego

Olimpijczyk z Tokio, aktualny mistrz Polski w biegu na 10km Adam Nowicki zajął 17 miejsce w silnie obsadzonym półmaratonie w Stambule z rezultatem 1:03:52.

Źródło zdjęcia: facebook Adama Nowickiego

Bieg był rozgrywany pod dyktando reprezentantów Kenii, którzy zajęli aż 6 miejsc w pierwszej dziesiątce. Zwycięzcą został Daniel Simyiu z bardzo dobrym czasem 59:52. Simyiu jest ciekawym przykładem łączenia biegów ulicznych z bieżnią i przełajami. Mimo iż nie posiada w swoim CV jakiś nadzwyczajnych sukcesów to 4 miejsce na ubiegłorocznych halowych mistrzostwach świata w biegu na 3000m i 6 pozycja wywalczona w tegorocznym światowym czempionacie w biegach przełajowych są bardzo przyzwoitymi osiągnięciami. Rekord życiowy na 5000m 12:54.90 z ubiegłego roku również budzi szacunek. Drugie miejsce zajął Marokańczyk Hicham Amghar, a trzecie wszechstronny, 23-letni Etiopczyk Teklu Haftu, który ponad miesiąc temu w Seulu pobiegł maraton w 2:05:53. A warto wspomnieć, że regularnie schodzi poniżej 3:40.00 na 1500m. Najlepszym Europejczykiem był finiszujący na 11 miejscu Brytyjczyk Mark Scott (1:03:15), brązowy medalista halowych mistrzostw świata z 2022 roku na 3000m.

Adam Nowicki uzyskał trzeci wynik w karierze odbiegający o 61 sekund od rekordu życiowego. W  ostatnich dwóch latach jest zawodnikiem bardzo skutecznym. W tym roku ustanowił wartościowy rekord życiowy w maratonie – 2:09:48. Przed dwoma laty wynikiem 2:10:21 uzyskał kwalifikację olimpijską do Tokio. Na igrzyskach zajął 38 miejsce, a na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Monachium był 18.

2. Krzysztof Hadas 69:25 (69:24)

Wśród pań niezłym rezultatem 66:30 błysnęła Purity Komen. Drugie miejsce zajęła mistrzyni świata w maratonie z Doha 2019 i posiadaczka drugiego wyniku w historii maratonu kobiet (2:14:18), Ruth Chepngetich.  Trzecią na mecie okazała się Evaline Chirchir. Cała trójka to reprezentantki Kenii.