previous arrow
next arrow
Slider

Herzogenaurach: Adizero Road to Records

Na niezwykle wysokim poziomie stał bieg w mieście – siedzibie jednej z najbardziej znanych marek sportowych na świecie – adidasa. Adizero Road to Records to impreza wręcz zaprogramowana na najwyższej wartości wyniki.

Rozegrano trzy dystanse zarówno w biegach pań jak i panów. Pierwsi na trasę ruszyli biegacze ścigający się w półmaratonie. Zwyciężył świetnie zapowiadający się, etiopski przeszkodowiec Takele Bikila. Jeszcze dwa lata temu sięgnął po tytuł wicemistrza świata juniorów na 3000m prz. W tym samym roku ustanowił wartościowy rekord życiowy 8:09:37. W  bieżącym sezonie można zaobserwować jednak przebranżowienie się w kierunku biegów ulicznych. Trzecie miejsce w Ostii, drugie w Madrycie i zwycięstwo w Herzogenaurach, wszystko na dystansie półmaratońskim.

10. Kosgei Jacob (KEN) – 1:01:33

Wśród pań najszybszą była niespełna 19-letnia Birtukan Wolde, która w ubiegłym roku zajęła 4 miejsce na mistrzostwach świata juniorów w biegu na 3000m. Debiut w półmaratonie okazał się doskonały. Zawodniczka z Etiopii osiągnęła metę w czasie rekordu świata juniorek, 1:07:44.

10. Durgin Emily (USA) – 1:10:55

Wydarzeniem, które przyniosło grad rewelacyjnych wyników był bieg na 10km. Pierwsze trzy czasy są obecnie 2, 3 i 4 rezultatem w historii światowej lekkiej atletyki. Autorem tego najlepszego 26:49 został Sebastian Sawe, ubiegłoroczny triumfator półmaratonu w Ostii z rewelacyjnym 58:00. Drugie miejsce zajął wicemistrz świata w półmaratonie z Gdyni 2020, Kibiwott Kandie. Trzecim okazał się Nicholas Kipkorir, 4 zawodnik tokijskich igrzysk olimpijskich w biegu na 5000m.

10. Gudeta Chimdesa Debele (ETH) – 27:29

Zwyciężczynią „dychy” w 30:27 została Irene Kimais. Pierwszą połowę sezonu może zaliczyć do udanych. Wygrała maraton w Barcelonie i Pradze. Genialny występ zanotowała w pierwszym z wymienionych notując doskonały wynik 1:04:37. Na miejscu 15 zameldowała się Angelika Mach, brązowa medalistka mistrzostw Europy w Monachium w maratońskiej drużynie. Polka uzyskała 34:01. 54 sekundy za nią finiszowała na 17 miejscu Iwona Bernardelli.

10. Melly Joan (ROM) – 31:21

„Piątkę” wygrał Birhanu Balew z Bahrajnu. Uzyskanym 13:06 wpisał swoje nazwisko na 3 miejsce światowej listy All-time. Drugie miejsce z takim samym wynikiem zajął dwukrotny halowy wicemistrz świata w biegu na 3000m (2016 i 2018) Yomif Kejelcha. Trzeci finiszował Rodriguez Kwizera z Burundii uzyskując 13:12.

10. Muati Victor Kipkirui (KEN) – 13:41

Wśród pań na 5km triumfowała w 14:46 18-latka Medina Eisa, która w ubiegłym roku wygrała mistrzostwa świata juniorów na 5000m. Drugie miejsce zajęła Senbere Teferi, która 8 lat temu zdobyła srebro mistrzostw świata w biegach przełajowych. Trzecia była  Gebrzihair Gebru Girmawit, brązowa medalistka MŚ juniorów sprzed 5 lat na 5000m.