previous arrow
next arrow
Slider

Szybki maraton w Hamburgu

W miniony weekend na świecie mówiło się głównie o maratonie w Londynie. Nie bez przyczyny. Potwierdzeniem zainteresowania biegiem był wynik zwycięzcy Kelvina Kiptum (2:01:25). Natomiast bardzo szybki maraton został rozegrany w Hamburgu. 2:04:09 i 2:20:09 odpowiednio wśród panów i pań to wciąż doskonały poziom.

Zwycięzcą został weteran maratońskich tras Bernard Koech z Kenii. 35-latek w swojej długiej karierze sportowej zajmował czołowe miejsca w wielu prestiżowych maratonach na całym świecie. Przed rokiem był 4 w Chicago, dwa lata temu 2 w Amsterdamie, a w 2014 roku 2 w Rotterdamie. I dopiero mając 35 lat i 82 dni odniósł swoje pierwsze zwycięstwo! Z wynikiem 2:04:09 wyrównał rekord życiowy z Amsterdamu 2021. Poprawił również rekord trasy. Dotychczas najlepszy wynik dzierżył Cyprian Kotut, zwycięzca Cracovia Maratonu z 2019 roku i tamtejszy rekordzista trasy.

Drugim zawodnikiem w Hamburgu okazał się Joshua Belet z Kenii, którego największym osiągnięciem jest drugie miejsce podczas ubiegłorocznego półmaratonu w Neapolu. Na trzeciej pozycji dobiegł bardzo doświadczony Martin Kosgei, który siedmiokrotnie rozprawiał się z barierą 2:10:00, a średnia jego 10 najlepszych wyników do niedzieli wynosiła 2:08:46. W Hamburgu wynikiem 2:06:18 poprawił rekord życiowy o 23 sekundy. Najlepszy Europejczyk finiszował na 6 miejscu z czasem 2:08:08, a był nim mistrz Europy w maratonie sprzed roku Richard Ringer. Utytułowany Niemiec o 41 sekund poprawił rekord życiowy. Najlepszym Polakiem okazał się zawodnik z Poznania Marcin Wacko finiszujący na 75 pozycji z czasem 2:35:16.

8 Haftom Welday (GER) 2:09:40

Wśród pań triumfowała Dorcas Tuitoek, solidna zawodniczka legitymująca się dobrymi rekordami – 30:44 na 10km i 1:06:21. W tym roku zwyciężyła w półmaratonie we włoskiej Ostii, a w ubiegłym w Atlancie. Uzyskanym 2:20:09 o ponad 4 minuty poprawiła swój najlepszy wynik z debiutanckiego maratonu w Walencji z grudnia 2021. Drugie miejsce zajęła Mesfin Tiruye z Erytrei biegająca od trzech lat. W ubiegłym roku była 6 w Walencji ze świetnym 2:18:47. Trzecie miejsce wywalczyła Ugandyjka Stella Chesang. Najlepsza Europejka dobiegła na 6 miejscu, a była nią Włoszka Giovanna Epis. Najwyższe miejsce wśród Polek zajęła Poznanianka Zofia Wawrzyniak – Wacko, 3:08:54.