previous arrow
next arrow
Slider

Londyn Maraton – Kelvin Kiptum 2:01:25

23-letni Kenijczyk Kelvin Kiptum zwyciężył podczas Maratonu Londyńskiego w doskonałym czasie 2:01:25. Triumf wśród pań odniosła debiutująca na maratońskim dystansie Sifan Hassan, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Tokio.

Maraton w Lodnynie był długo wyczekiwany z kilku powodów. Raz z tytułu wspomnianego debiutu Hassan. Dwa ze względu na obecność w stawce Mo Farah’a, który zapowiedział, że start będzie jego ostatnim na 42km i 195m. Tempo do półmetka było co najmniej dobre, 1:01:40 ale nie na tyle żeby zagrozić rekordowi trasy który od 4 lat należał do Eliuda Kipchoge (2:02:37). Ale świetnie dysponowany w tym dniu Kelvin Kiptum postanowił stopniowo przyspieszać. Z tego spokojnego forsowania tempa przeszedł do decydującego ataku po 30 kilometrze. 5km między 30, a 35 pokonał w 13:49! Drugą połowę dystansu przebiegł w 59:45!  Zwyciężył w 2:01:25, tylko o 16 sekund wolniej od rekordu świata Kipchoge. Wynik stawia obecnie młodego Kiptum na 2 miejscu w historii światowej lekkiej atletyki. Drugim zawodnikiem na mecie okazał się trzykrotny mistrz świata w półmaratonie (2014, 2016 i 2018) Geoffrey Kamworor. Na trzecim miejscu finiszował aktualny mistrz świata w maratonie, Tamirat Tola z Etiopii. Sir Mo Farah ukończył rywalizację na 9 pozycji z czasem 2:10:28.

Kelvin Kiptum zasłynął w ostatnich miesiącach fantastycznym debiutem maratońskim w Walencji. Podczas zwycięskiego biegu uzyskał 2:01:53. Do tamtej pory dobrze radził sobie z dystansem połowę krótszym. Pięciokrotnie schodził poniżej bariery 60 minut. Rekord życiowy w półmaratonie 58:42 uzyskał dwa i pół roku temu.

10 Chris Thompson (GBR) 2:11:50

Z rywalizacji pań dosłownie kilka minut po starcie wycofała się rekordzistka świata Bridgit Kosgei ze względu na problemy z kolanem. Grupę prowadzącą stanowiły – rekordzistka świata na 1500m Genzhebe Dibaba, mistrzyni olimpijska w maratonie z Tokio Peres Jepchirchir i brązowa medalistka mistrzostw świata w półmaratonie z Gdyni, Yalemzerf Yehualaw. Kroku nie mogła dotrzymać im Sifan Hassan, której debiut wydawał się zagrożony. Stawała na trasie wykazując jakieś oznaki kłoptów zdrowotnych. Jednak z biegu nie zrezygnowała, dogoniła liderki i ostatecznie wygrała swój pierwszy maraton w 2:18:33! Druga była Alemu Megertu, a trzecia Jepchirchir.

Sifan Hassan międzynarodowe występy zaczęła od mistrzostwa Europy do lat 23 w biegach przełajowych (2013). Później była cała seria doskonałych startów. W Tokio zdobyła trzy medale olimpijskie – złote na 5000 i 10000m oraz brąz na 1500m. Posiada niesamowity wachlarz możliwości a co za tym idzie fenomenalne rekordy życiowe od 800m (1:56.81) do maratonu. Jest również rekordzistką świata na 1 milę – 4:12.33.