previous arrow
next arrow
Slider

Szybki Rotterdam Maraton

Bashir Abdi z Belgii i Eunice Chumba z Kenii wygrali rozgrywany od 1981 roku maraton w Rotterdamie. 2:03:47 i 2:20:13 to wyniki triumfatorów.

Abdi to brązowy medalista olimpijski z Tokio w maratonie. Uzyskany wynik jest tylko 11 sekund słabszy od jego własnego rekordu trasy . Bashir wygrywał już w Rotterdamie przed niespełna dwoma laty kiedy maraton rozegrano pod koniec października. Drugie miejsce z bardzo dobrym 2:03:50 zajął anonimowy Timothy Kiplagat z Kenii, o który do ubiegłego roku niewiele było wiadomo. W grudniu 2022 zwyciężył w maratonie Abu Dhabi w 2:05:20. Trzeci w Rotterdamie był wicemistrz olimpijski z Tokio, Holender Abdi Nageeye, 2:05:32. Szóste miejsce zajął Koen Naert z Belgii (2:06:56), maratoński mistrz Europy z Berlina 2018.

Wśród pań najszybciej pobiegła Eunice Chumba z Bahrajnu, czwarta zawodniczka mistrzostw świata w półmaratonie sprzed 5 lat. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajęła 7 miejsce w maratonie. Jako druga minęła linię mety Dolshi Tesfu z Erytrei, 2:21:35. Strefy podium dopełniła kolejna z reprezentantek Bahrajnu, Rose Chelimo, 2:26:21.

Bardzo dobrze spisała się Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy w maratonie. Zajęła 5 miejsce z czasem 2:26:44. Równy bieg Polki – „połówki” w 1:13:11 i 1:13:33 jest dowodem na jej ogromną dojrzałość i rozsądek. Uzyskany rezultat jest wynikiem lepszym niż minimum kwalifikacyjne na tegoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie i przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Lisowska ma na swoim koncie złoty indywidualnie i brązowy drużynowo medal mistrzostw Europy z Monachium. Jest również olimpijką z Tokio i wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. W kwietniu 2021 roku na trasie Dębno Maratonu wybiegała 2:26:08, czyli wynik identyczny jak oficjalny rekord kraju Małgorzaty Sobańskiej.

W Rotterdamie startowała spora grupa Polaków. Z czasem 2:40:36 finiszował 50-letni himalaista Marcin Miotk, pierwszy polski zdobywca Mount Everestu bez użycia tlenu. Oto wyniki niektórych Polaków wg pomiaru netto: