Slider

Wiedeń Maraton przeniesiony z kwietnia na wrzesień 2021

Wiedeń Maraton to drugi międzynarodowy bieg maratoński, który w przyszłym roku zmienił zupełnie porę roku rozgrywania. Imprezę zaplanowano na 12 września 2021. Tej wiosny organizatorzy musieli odwołać wszelkie wydarzenia sportowe ze względu na pandemię koronawirusa. Ze względu na wciąż niepewną sytuację i nieprzewidywalny termin uporania się z wirusem istnieje zbyt duże ryzyko, że maraton zaplanowany pierwotnie na 18 kwietnia 2021 może zostać odwołany. Pierwszą dużą imprezą biegową, o której przeniesieniu wiadomo jest Maraton Londyński. Wiedeń Maraton jest wydarzeniem prestiżowym, certyfikowanym znakiem World Athletics Gold Label.

Świat ciągle nie uporał się z koronawirusem. Ciągle żyje w lęku i pod dyktando pandemicznych obostrzeń. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy organizatorów wielkich wydarzeń.

Doprowadziło to do decyzji o przełożeniu Maratonu Wiedeńskiego z kwietnia na 12 września 2021. „W opinii ekspertów ds. zdrowia i osób odpowiedzialnych za miasto Wiedeń jesteśmy przekonani, że we wrześniu sytuacja związana z Covid-19 i szanse zorganizowania dużego maratonu będą znacznie większe. Chcemy zorganizować wydarzenie, które dostarczy ekscytujących wrażeń zarówno uczestnikom jak i widzom. Chcemy żeby maraton miał co najmniej taki rozmach jak w roku 2019, albo w latach ubiegłych. Przeniesienie go na drugą połowę 2021 roku jest bardziej odpowiedzialną opcją i zdecydowanie realniejszą ”czytamy w oświadczeniu organizatorów.

„Naszym celem jest zorganizowanie Vienna City Marathon bezpiecznie, ale też w świetnej atmosferze. Nie możemy jednak przeprowadzić rozbudowanych prac koncepcyjnych i przygotowawczych do maratonu na nieznanych i ciągle zmieniających się przepisach. Chcemy organizować imprezy biegowe i będziemy to robić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku naszej ważnej imprezy Vienna City Marathon przeniesienie jej na wrzesień jest bardziej realistyczne ”mówi dyrektor Wiedeń Maratonu, Wolfgang Konrad.

„Bardzo się cieszę, że Vienna City Marathon 2021 zaplanowano w terminie, w którym będzie mógł się odbyć z dużym rozmachem, czyli w formule, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Wydarzenie mobilizuje Wiedeń i ludność wiedeńską. Jest magnesem turystycznym o znacznym wpływie ekonomicznym. Impreza ma ogromne znaczenie dla promocji sportu i zdrowia. Oczywiste jest, że z powodu pandemii Covid-19 wydarzenia takie jak Vienna City Marathon muszą sprostać wielkim wyzwaniom. W tej sytuacji nowy termin daje nadzieję i perspektywy zorganizowania maratonu na normalnych, tradycyjnych zasadach. Mamy nadzieję, że w tym nowym terminie maraton odbędzie się na znanej wszystkim trasie, która przebiega przez liczne atrakcje turystyczne Wiednia ”mówi burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

Termin Wiedeń Maratonu jest zwykle ustalany z kilkuletnim wyprzedzeniem. „Kilkumiesięczne czekanie na kwietniową porę w nadziei, że sytuacja pandemiczna zelżeje, byłoby frustrujące i stresujące. Wciąż mielibyśmy z tyłu głowy widmo nagłego przekładania maratonu na jesień. Wolimy temu zapobiec szybciej. Posunięcie to wymagało koordynacji z miastem Wiedeń , policją, władzami publicznymi i innymi organizatorami imprez, aby trasa przebiegała przez całe miasto”- mówi Gerhard Wehr, dyrektor zarządzający Wiedeń Maratonem. Podziękował miastu Wiedniu oraz sponsorom i partnerom za ich wsparcie i współpracę.

„Mamy nadzieję, że obecne okoliczności i przepisy pozwolą na dalsze organizowanie imprez biegowych. Z niecierpliwością czekamy na każde wydarzenie, które może się odbyć. Poświęcamy temu życie, robimy to z serca i nadal będziemy to robić z całym naszym zaangażowaniem ”zapowiedzieli wiedeńscy organizatorzy. Zgłoszenie online do Vienna City Marathon 2021 rozpocznie się jesienią pod adresem: www.vienna-marathon.com

Languages »