previous arrow
next arrow
Slider

Co za rekord! Letesenbet Gidey łamie kolejną barierę w półmaratonie!

W swoim debiucie na dystansie półmaronu, zorganizowanym w hiszpańskiej Walencji, rekordzistka świata w biegach na 5000 i 10000 metrów, Letesenbet Gidey z Etiopii ustanowiła niewiarygodny rekord globu – 1:02:52. W ten sposób Etiopka pobiła najlepszy dotąd wynik zatwierdzony przez World Athletics aż o 1 minutę i 39 sekund (1:04:31 to rezultat jej rodaczki, Ababel Yeshaneh) i nieoficjalny rekord o 70 sekund (1:04:02 uzyskany przez Kenijkę Ruth Chepngetich).

Jestem niezwykle szczęśliwa z powodu uzyskania rekordu świata w moim debiucie i jednocześnie moim pierwszym biegu dla NN Running Team. Dziękuję, Walencjo!powiedziała Gidey.

23-letnia Gidey, która współzawodniczyła w niedzielę również z mężczyznami, postarała się o następujące międzyczasy: 15:00 (5 km), 29:45 (10 km), 44:29 (15 km) i 59:46 (20 km). Jej średni czas na kilometr wyniósł zaledwie 2:59. Pierwsze 10 kilometrów Etiopka pokonała w 29:45, a drugie w 30:01. W końcówce wytrzymała tempo, dzięki czemu została pierwszą kobietą, która przebiegła maraton w czasie poniżej 63 minut! Jej wynik mógłby być rekordem świata mężczyzn do 1976 roku.

Wspaniale spisała się też druga na mecie Yalemzerf Yehualaw, kolejna Etiopka, która również pobiła dwa wspomniane wcześniej rekordy. Jej czas to 1:03:51. W poprzednim tygodniu Yehualaw dowiedziała się, że jej nieoficjalny rekord (1:03:44) uzykany w sierpniu w Larne (Irlandia Północna), nie może zostać uznany ze względu na trasę krótszą o 54 metry. I chociaż 24 października udało się jej dopiąć swego, bieg ukończyła minutę za zwyciężczynią.

Od kiedy do gry wkroczyły „superbuty”, skonstruowane z nowatorskich tworzyw i włókien węglowych lub wzmocnione pręcikami umieszczonymi w środkowej podeszwie, osiągającej grubość do 40 milimetrów, biegacze odzyskują energię z każdym krokiem. To wszystko wpływa na całkowite przemeblowanie listy rekordzistów wszech czasów w biegach ulicznych. Na przykład 12 najlepszych kobiecych wyników w półmaratonie ustanowiono od 2017 roku, kiedy superbuty zostały zaprezentowane jako prototyp. Więcej – siedem najlepszych wyników uzyskano od 2019 roku, kiedy korzystanie z tego obuwia stało się powszechne. Atleci wciąż się uczą, jak używać nowych butów w trenigu i podczas biegu, przez co, w wyniku adaptacji, można liczyć na kolejne poprawy rezultatów.

Mężczyźni w Walencji również biegli szybko, ale rekordów nie ustanowili. Kenijczycy, Abel Kipchumba i Rhonex Kipruto uzyskali czasy 58:07 i 58:09.

Wynik uzyskany przez Gidey musi teraz przebrnąć przez tradycyjne procedury, ustanowione przez World Athletics. Trzeba mieć pewność, że trasa mierzyła dokładnie 21 kilometrów i 97,5 metra, że była certyfikowana i że system mierzenia czasu działał bez zarzutu. Etiopka musi także przejść standardowy test antydopingowy.

Zdjęcie: Letesenbet Gidey (NN Running Team)

Languages »