previous arrow
next arrow
Slider

Cracovia Maraton wrócił na ulice stolicy Małopolski!

24 kwietnia 2022 roku odbyła się długo wyczekiwana 19. edycja Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku Głównym. Bieg powrócił na ulice stolicy Małopolski po blisko trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Triumfowali David Kiprono Metto z Kenii, który uzyskał czas 2:14:07 i pochodząca z Ukrainy, a reprezentująca Mołdawię Lilii Fiskowicz, która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:40:35.

Oboje są doskonale znani w stolicy Małopolski z występów w biegach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dla Metto to pierwszy triumf, dotychczas był drugi w 15. edycji Cracovia Maraton i 5. odsłonie Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Z kolei Fiskowicz – olimpijka z Rio de Janeiro, zwyciężyła już w 17. edycji krakowskiego maratonu w 2018 roku, a na swoim koncie ma również wygrane w Biegu Trzech Kopców, w tym w ubiegłorocznym.

Wielki sukces odniósł najszybszy Polak – krakowianin Tomasz Janusz, który zajął drugie miejsce i okazał się lepszy od trzeciego na mecie trzykrotnego triumfatora Cracovia Maraton Cosmasa Mutuku Kyevy z Kenii.

Druga wśród kobiet była również najszybsza Polka – Anna Bodnar z Cieszyna, a trzecią lokatę wywalczyła następna z biało-czerwonych – Nicola Szafarczyk z Pawonkowa.

W biegu wystartowały 3022 osoby, z których 2951 zameldowało się na mecie. W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m po ulicach i deptakach Krakowa uczestniczyli zawodnicy z 34 krajów.

W rywalizacji wózkarzy już po raz ósmy w krakowskim maratonie triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec Rafał Wilk. Drugi był Krzysztof Plewa, a trzeci Rafał Szumiec – paraolimpijczyk, nie tylko w kolarstwie ręcznym, ale także w narciarstwie alpejskim.

Kompletne wyniki 19. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Następna, jubileuszowa – 20. edycja Cracovia Maraton odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku.

Dzień wcześniej, 23 kwietnia odbyły się Bieg Nocny na 10 km, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i również 15. edycja Cracovia Maraton na Rolkach.

W blasku świateł i przy głośnym dopingu tłumu kibiców na Rynku Głównym w Krakowie, w siódmej edycji Biegu Nocnego na 10 km triumfowało małżeństwo z Ukrainy – najlepszy wśród mężczyzn był Bogdan Semenowicz z czasem 30 minut i 20 sekund, a wśród kobiet zwyciężyła Natalia Semenowicz z czasem 34 minuty i 41 sekund. Bogdan zanotował w stolicy Małopolski dublet – kilka godzin wcześniej wygrał 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego. W tym samym biegu Natalia zajęła drugie miejsce. W imprezie wystartowały 2852 osoby z 27 krajów.

Drugie miejsce w rywalizacji mężczyzn wywalczył Jima Mulu Tulu z Etiopii, a trzeci był reprezentant Polski Mariusz Giżyński.

Całe podium wśród kobiet przypadło zawodniczkom z Ukrainy – jako druga na mecie zameldowała się Bogdana Semionowa, a na trzeciej lokacie uplasowała się zwyciężczyni 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego Walentyna Werecka. Tuż za nią finiszowała pierwsza Polka – Katarzyna Broniatowska. Utytułowana zawodniczka, trenerka uczestników organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zajęć „Biegaj w Krakowie!” była najlepszą z biało-czerwonych również w 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, w którym zajęła trzecie miejsce.

Kompletne wyniki siódmej odsłony krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km znajdują się TUTAJ.

W 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, który był drugim aktem krakowskiego weekendu maratońskiego, podium w rywalizacji mężczyzn uzupełnili Tomasz Ogorzały i Dominik Piwowarczyk. W imprezie wystartowało blisko 500 miłośników biegania, od młodzieży po seniorów, w tym goście z zagranicy – na czele z wieloletnim dyrektorem zaprzyjaźnionego maratonu w słowackich Koszycach – Bronislavem Koniarem.

Kompletne wyniki 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego znajdują się TUTAJ.

W 15. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, która rozpoczęła długo wyczekiwany weekend maratoński w Krakowie, triumfowali wielokrotni mistrzowie Polski – Paweł Ciężki z Krakowa (Rollerblade) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Obydwoje osiągnęli znakomite czasy – odpowiednio 1:10:04 i 1:17:49. Wynik uzyskany przez Pawła Ciężkiego to jednocześnie nowy rekord trasy!

Zacięta rywalizacja toczyła się o drugie miejsca. Wśród panów na finiszu minimalnie lepszy okazał się Marek Zgrzywa, a ten sam czas (1:12:05) zapisany został trzeciemu Lukasowi Benedikowi ze słowackich Koszyc. Druga lokata w zmaganiach kobiet przypadła Martynie Żądło (1:26:39), a trzecia Magdalenie Czusz (1:26:41).

W piętnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 218 zawodników.

Kompletne wyniki Cracovia Maraton na Rolkach 2022 można znaleźć TUTAJ.