previous arrow
next arrow
Slider

KIPCHOGE, KOSGEI ZWYCIĘZCY ABBOTT WORLD MARATHON MAJORS SERIES XII

(29 września) – Kenijczycy Eliud Kipchoge i Brigid Kosgei wygrali światowy maraton Abbott Majors Series XII, ogłosili dziś organizatorzy. Każdy zawodnik zdobył 50 punktów reprezentujących dwa zwycięstwa w corocznych zawodach o Grand Prix, które rozpoczęły się na BMW Berlin Marathon we wrześniu ubiegłego roku i zakończyły się dzisiaj na tym samym biegu. Każdy sportowiec otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 250 000 $.

Kipchoge wygrał na BMW Berlin Marathon we wrześniu 2018 roku ze swoim wciąż niepokonanym rekordem świata 2:01:39. Następnie w kwietniu ubiegłego roku na Virgin Money London Marathon zdobył rekord trasy 2:02:37, by zdobyć swój czwarty tytuł z rzędu. Kosgei wygrała w 2018 r. Bank of America Chicago Marathon w październiku z 2:18:35, a następnie wygrała ponownie w Londynie w kwietniu ubiegłego roku z 2:18:20. To jest jej pierwsza seria tytułów.

Po stronie mężczyzn Lelisa Desisa i Birhanu Legese z Etiopii zdobyli po 41 punktów, a Desisa zajął drugie miejsce na podstawie głosowania dyrektorów biegu. Ze strony kobiet Etiopka Ruti Aga była druga z 41 punktami, a Kenia Vivian Cheruiyot była trzecia z 32 punktami.

W segmencie wózków inwalidzkich (który wykorzystuje inny system punktacji, ponieważ sportowcy mogą częściej rywalizować), Daniel Romanchuk ze Stanów Zjednoczonych zajął pierwsze miejsce ze 124 punktami przed swoim, tradycyjnym już, rywalem Marcelem Hugem ze Szwajcarii (98 punktów). Szwajcarka Manuela Schär zdominowała zawody kobiet ze 124 punktami przed Amerykanką Tatyaną McFadden z 72 punktami. Zarówno Romanchuk, jak i Schär wygrali 25 000 $.

„ XII Seria światowego maratonu Abbott Majors była pełna niesamowitych finiszów, rekordów świata i nowych wschodzących talentów” – powiedział Tim Hadzima, dyrektor wykonawczy Abbott World Marathon Majors. „Gratulacje dla wszystkich naszych mistrzów”.

XIII seria Abbott World Marathon Majors rozpocznie się w przyszłym miesiącu podczas maratonu Bank of America w Chicago w niedzielę 13 października. Seria, która obejmie Maraton Olimpijski w Tokio w 2020 roku w sierpniu, zakończy się w Chicago w październiku 2020 roku.

Autor oryg.: David Monti, @d9monti
(c) 2019 Race Results Weekly, all rights reserved

Languages »