previous arrow
next arrow
Slider

Kolejny tandem na IRONMAN Gdynia!

Debiutanckie zawody na pełnym dystansie IRONMAN Gdynia będą miały niesamowitą i wyjątkową obsadę. Swój start potwierdził kolejny tandem, którego motorem napędowym będzie Łukasz Malaczewski, a wspierać go będzie Agnieszka Kubicka, chorująca na stwardnienie rozsiane.

Już 8 sierpnia na mecie, na plaży miejskiej w Gdyni, po raz pierwszy w Polsce, będzie można usłyszeć charakterystyczny okrzyk spikera: „YOU ARE AN IRONMAN!”. Każdy uczestnik, który ukończy zawody IRONMAN Gdynia, mijając linię mety, zostanie nagrodzony właśnie takim tytułem. Na takie powitanie liczą również Łukasz Malaczewski oraz Agnieszka Kubicka, para przyjaciół, którzy wspólnie wezmą udział w zawodach w Gdyni. Łukasz jest motorem napędowym tego duetu i przez cały dystans będzie również odpowiadał za przemieszczanie się Agnieszki, która z powodu swojej choroby, ma coraz większe problemy z samodzielnym chodzeniem. Trasa IRONMAN Gdynia, koronnego dystansu tych legendarnych zawodów triathlonowych to: 3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz 42,2 km bieg.

Łukasz Malaczewski oraz Jaś Kmieć

​- Mam już pewne doświadczenie w takich startachmówi Łukasz Malaczewski.Przez kilka lat startowałem w Enea IRONMAN 70.3 Gdynia z Jasiem Kmieciem. Pełny dystans IRONMAN udało mi się pokonać w Bydgoszczy Borównie razem z czwórką niepełnosprawnych dzieci, w czasie 12 godzin i 46 minut, więc wiem „z czym to się je”. Zdaję sobie jednak sprawę, że Agnieszka będzie cięższa i między innymi z tego powodu jest to większe wyzwanie. Wierzę jednak, że zmieścimy się w limicie 16 godzin i by osiągnąć ten cel, będziemy wspólnie trenować. Bardzo się nastawiam na ten start, bo już wiem, że przełożone zostały Mistrzostwa Europy, które miały być w podobnym terminie, dlatego skupiam się tylko i wyłącznie na starcie w IRONMAN Gdyniapodsumowuje.

Łukasz Malaczewski od kilku już lat przyjaźni się z Agnieszką Kubicką, ale ich znajomość zaczęła się od… Jasia Kmiecia oraz męża Agnieszki, Tomasza Kubickiego, który również jest zapalonym triathlonistą. Tomasz obserwował i kibicował Łukaszowi oraz Jasiowi, był pierwszą osobą, która poprosiła ich o wspólne zdjęcie i tak się zaczęła ich znajomość, która później przerodziła się w przyjaźń obu rodzin.

Agnieszka Kubicka w drodze na Śnieżkę

W 2007 roku Agnieszka Kubicka usłyszała diagnozę – stwardnienie rozsiane. Do 2012 roku choroba nie była jeszcze tak bardzo dokuczliwa, Agnieszka mogła przede wszystkim samodzielnie się poruszać. Jednak z każdym kolejnym rokiem jej stan się pogarszał. Obecnie nie jest już w stanie chodzić, niezbędny jest wózek inwalidzki. Pomimo choroby przyjaciele nie chcieli, by ograniczyła swoją aktywność. Pierwszym pomysłem Łukasza na wspólną eskapadę, była zimowa wyprawa na Śnieżkę.​

Razem z grupą przyjaciół jeździmy zimą w górywspomina Agnieszka Kubicka.Część osób wchodziła na Śnieżkę, a ja czekałam na nich w schronisku. Ostatnim jednak razem, 12 grudnia ubiegłego roku, Łukasz zaproponował bym zdobyła ten szczyt z nimi. Zanieśli mnie na wózku inwalidzkim na samą górę. Od teraz już wiem, że w przypadku Łukasza nic już chyba mnie nie zaskoczy. Gdy po jakimś czasie usłyszałam, że tym razem ma pomysł na „coś” porą letnią, to stwierdziłam, że na pewno będzie przyjemniej niż zimą i dlatego od razu się zgodziłam. Tym sposobem wystartujemy razem w IRONMAN Gdyniamówi.

Rywalizacja w triathlonie i trudy związane z tą dyscypliną nie są Agnieszce obce. Jej mąż, Tomasz od kilku już lat sam z powodzeniem startuje i może pochwalić się ukończeniem IRONMAN Barcelona. Na trasie kibicowała mu oczywiście Agnieszka. Teraz sama będzie mogła powiedzieć, że nawet pomimo choroby, nie poddała się i dzięki pomocy przyjaciół, także ona ukończyła ten legendarny dystans.

Agnieszka i Tomasz Kubiccy podczas IRONMAN Barcelona

​- To co podziwiam i ujmuje mnie najbardziej w Agnieszce, to jej optymizm i ogromna energiapodkreśla Łukasz Malaczewski.Nasz wspólny start ma być przykładem dla wszystkich, zwłaszcza osób chorych, że nie można się ograniczać i poddawać. Chcemy też zwrócić uwagę osobom zdrowym, że na różne sposoby mogą pomagać i wspierać drugiego człowieka. Samego startu się nie obawiam, jestem przygotowany na wysiłek fizyczny, a psychicznie jestem nastawiony bardzo pozytywnie. Z mojego doświadczenia wynika, że największym wyzwaniem może być jazda na rowerze, ponieważ 180 km z obciążeniem, jest dosyć trudne, ale wierzę, że dotrzemy w limicie czasowym do metymówi.

Co ciekawe, Agnieszka twierdzi, że to właśnie etap kolarski będzie dla niej najprzyjemniejszy.

Wody się trochę bojęwyznaje Agnieszka Kubicka.Wiadomo, że będę w pontonie, ale zawsze jakieś ryzyko wypadnięcia istnieje. Trudno, trzeba swój strach pokonać. Wydaje mi się, że etap związany z jazdą Łukasza na rowerze, może być dla mnie najprzyjemniejszy. Choć prawdę mówiąc nie mam jeszcze doświadczenia jazdy w takim specjalnym wózku i może jakieś wyboje dadzą mi się we znakipodkreśla z uśmiechem na ustach.

Który etap okaże się największym wyzwaniem, a co sprawi Agnieszce i Łukaszowi najwięcej przyjemności, dowiemy się już 8 sierpnia podczas IRONMAN Gdynia.

Rejestracja na IRONMAN Gdynia odbywa się przez portal SlotMarket.pl.

Więcej informacji o IRONMAN Gdynia można znaleźć tutaj: www.ironmangdynia.pl.

Więcej informacji o globalnej serii IRONMAN na www.ironman.com.

Łukasz Maleszewski
PR Manager
+48 791 468 288
lukasz.maleszewski@sportevolution.pl

Piotr Jakóbik
Marketing Director
+48 511 291 080
piotr@sportevolution.pl

Languages »