previous arrow
next arrow
Slider

Maraton Pokoju w Koszycach otwiera zapisy!

98. edycja najstarszego biegu maratońskiego w Europie odbędzie się w niedzielę, 3 października 2021 roku. Jeśli chcesz być jego częścią, zapisz się już teraz i korzystaj z wyjątkowej atmosfery tego biegowego wydarzenia. Zapierająca dech w piersiach historia, entuzjastycznie reagujący kibice i szybka trasa czynią ten maraton jedynym w swoim rodzaju. Spróbuj raz, pokochasz na zawsze.

Rejestracji można dokonać adresem:
https://registration.kosicemarathon.com/jsf/login.jsf

***

Warto wiedzieć, że organizatorzy Maratonu Pokoju w słowackich Koszycach oferują znacznie więcej propozycji i aktywności w ciągu roku. Jedną z nich jest duże charytatywne przedsięwzięcie, znane jako VSE City Run.
Tym razem planuje się bieg dla organizacji Mental Health League, zapewniającej niezastąpione wsparcie i terapię dla osób, których dusze potrzebują pomocy. W 2021 roku VSE City Run odbędzie się w wirtualnej formie. Dzięki wypracowanym ostatnio technologiom (mobilna aplikacja „iWatt”), istnieje możliwość wzięcia udziału w imprezie, w dowolnym zakątku świata od 6 do 20 czerwca. Wszyscy biegacze będą zbierać kilometry po to, aby osiągnąć wspólnie ambitny cel: 400 000 kilometrów, czyli odległość równą dziesięciu okrążeniom równika. Jeśli ów cel zostanie osiągnięty, przełoży się to na finansowe wsparcie dla Mental Health League.

***
HISTORIE Z DZIEWIĘCIU DEKAD
CO WYDARZYŁO SIĘ NA MARATONIE W KOSZYCACH PÓŁ WIEKU TEMU

Drugi zwycięski laur z Koszyc dla węgierskiego olimpijczyka

W październiku 1971 roku, sześć tygodni po Mistrzostwach Europy w Helsinkach, organizatorzy koszyckiej imprezy starali się o możliwie najlepsze zawody. Działo się tak, mimo że było oczywistością, iż sierpniowe mistrzostwa Starego Kontynentu (a w późniejszych latach światowy czempionat oraz rozgrywane co cztery lata przez Igrzyska Olimpijskie) będą poważną przeszkodą w staraniach o zaproszenie najlepszych do Koszyc.

Co więcej, w tym samym czasie nastąpił wysyp nowych, okazałych maratonów w dużych miastach. Dlatego też uczestnicy zawodów w Koszycach sprzed pół wieku byli biegaczami bez bogatego doświadczenia, ale – jak się później okazało – z interesującą przyszłością.

Znalazł się wśród nich zaledwie 20-letni Hans-Joachim Truppel ze Wschodnich Niemiec, który w swoim premierowym starcie w Koszycach z trudem złamał czas dwóch i pół godziny, ale który potem stał się jednym z maratońskich liderów w Europie. Świadczy o tym jego rekord życiowy – 2:11:56 (podobnie zresztą jak wysokie miejsca na późniejszych mistrzowskich zawodach).

Jednak pierwsze skrzypce w Maratonie Pokoju z 1971 roku grali starsi biegacze. Szybkie tempo, które na 5. kilometrze sugerowało finalny wynik poniżej 2 godzin i 14 minut, narzuciło sobie 23 zawodników. Słusznie podejrzewano, że grupa ta będzie stopniowo maleć.

Wspomniany wcześniej młody Truppel próbował objąć prowadzenie na 15. kilometrze, ale jeden z najbardziej doświadczonych zawodników sprawnie go wyprzedził. Był to węgierski mistrz, Gyula Toth, 34-latek, który ostatecznie odniósł tego dnia drugie zwycięstwo w Koszycach (po raz pierwszy wygrał tam w 1966 roku). Węgier miał zaszczyt wystartować dwukrotnie na Igrzyskach (Meksyk i Monachium), zajął też 10. miejsce podczas Mistrzostw Europy w Helsinkach (1971). Obok tych osiągnięć, dwie wygrane w Koszycach to bez wątpienia jedne z największych sukcesów w jego bogatej karierze.

Spośród biegaczy z ówczesnej Czechosłowacji wyróżnił się Vaclav Mladek z klubu Sechez Lovosice, który wywalczył 12. miejsce. Jeśli spojrzymy na tamten maraton pod kątem sportowców z Koszyc, zauważymy, że 1971 rok nie był pod tym względem udany. Tylko kilku lokalnych maratończyków ustawiło się na starcie, dlatego honoru miejscowych bronił Vincent Juhas, który zajął 72. lokatę, uzyskując czas trzy godziny i 12 sekund. Był wśród ostatnich na mecie (wystartowało 99 osób, dobiegło 85).

Zwycięzcy Maratonu Pokoju w Koszycach (3 października 1971 roku):

1. Gyula Toth (Węgry) 2:21:43.6
2. Kalle Hakkarainen (Finlandia) 2:22:04.4
3. Desmond McGann (Irlandia) 2:22:59.8

Languages »