previous arrow
next arrow
Slider

Podsumowanie Konferencji PSB – Jarosławiec 2022

W dniach 23-25 listopada b.r., w znanym nadmorskim kurorcie, Jarosławcu odbyła się coroczna Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Spotkanie gromadzi od ćwierćwiecza organizatorów imprez biegowych, przedstawicieli firm związanych z bieganiem oraz przeróżne postaci, które stanowią o rynku biegowym w Polsce i są zaangażowane w jego rozwój.

 

Konferencja PSB jest w biegowym świecie uznawana za wydarzenie absolutnie unikatowe, oczekiwane, wręcz magiczne. Poza merytoryczną dyskusją na temat kierunku imprez biegowych w Polsce ważnym elementem jest ten pozazawodowy. Bo środowisko Polskiego Stowarzyszenia Biegów to środowisko co najmniej koleżeńskie, a nawet i przyjacielskie. Debiutanci są mile widziani i jest niemal pewne, że będą wracać każdego roku bez względu na to gdzie konferencja będzie organizowana.

 

 

Miejsce spotkania zmienia się od czasu do czasu. W ostatnim dziesięcioleciu były to między innymi: Trzebnica, Zielona Góra, podwarszawski Majdan, Wrocław i trzykrotnie właśnie Jarosławiec. Każdorazowo uczestnicy są podejmowani po królewsku. Można by rzecz, że dosłownie po królewsku zważając na lokalizację wydarzenia – Hotel Król Plaza Resort, nowy, ekskluzywny obiekt leżący tuż u stóp morza.

 

Pierwszym etapem spotkania, jeszcze zanim rozpoczęły się obrady był wybór prezesa oraz zarządu. Prezesem został do tej pory piastujący to stanowisko, Henryk Paskal.

 

Skład Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biegów na najbliższą kadencję przedstawia się następująco:

 

Henryk Paskal (Piła) – Prezes

Marek Leśniewski (Postomino) – Wiceprezes

Marek Malecki (Grodzisk Wlkp.) – Sekretarz

Anna Kurek (Kraków) – Członek Zarządu

Stanisław Lenkiewicz (Dębno) – Członek Zarządu

 

Komisja rewizyjna:

 

Marcin Barczykowski (Dąbrowa) – Przewodniczący

Bogdan Czajka (Swarzędz) – Wiceprzewodniczący

Wojciech Kacperski (Sobótka) – Członek Komisji

 

Nowy Zarząd wyraził chęć dalszej kontynuacji odbudowy rynku biegowego, a zważając na tak wyśmienite grono osób, którym dobro biegów masowych leży szczególnie, nie ma wątpliwości że będzie to owocna kadencja.

 

W późnych godzinach popołudniowych Wójt Gminy Postomino Janusz Bojkowski oficjalnie otworzył mające trwać ponad dwa dni spotkanie. Konferencyjna machina ruszyła na dobre. Panele dyskusyjne, prelekcje, prezentacje firm. Prezes Henryk Paskal przedstawił szczegółowe zestawienia liczbowe, które po każdym sezonie są ważnym elementem odzwierciedlającym kondycję polskich imprez biegowych. Jest jeszcze dużo do zrobienia, natomiast widać coraz większy promyk nadziei w drodze do pełnej odbudowy biegowego ruchu, w który sam prezes był od dziesiątków lat zaangażowany.

 

Drugi dzień podczas konferencji PSB jest zazwyczaj najbardziej obfitujący w ciekawe wydarzenia, zarówno pod względem merytorycznym jak i rozrywkowo – sportowym. I tak było w tym roku.

Jednym z najciekawszych wykładów było wystąpienie dr Patrycji Wyciszkiewicz Zawadzkiej. Tak, dokładnie chodzi o naszą reprezentacyjną specjalistkę od czterystu metrów! Patrycja zdobywała medale mistrzostw świata (srebro i brąz), tytuł mistrzyni Europy w sztafecie 4x400m oraz najważniejsze – dwukrotnie reprezentowała kraj na igrzyskach olimpijskich (Londyn 2012, Rio 2016). Jako, że doskonale potrafiła łączyć sport na maksymalnym, wyczynowym poziomie z nauką, równolegle torowała ścieżkę obydwu karier. Dosłownie kilka dni przed konferencją na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu otrzymała tytuł doktora. Temat jej pracy „Zastosowanie otwartych innowacji w tworzeniu wartości dla klienta przez organizatorów imprez biegowych” wręcz perfekcyjnie wpisał się w tematykę konferencji. Wykład oparty na szczegółowych badaniach, analizach i dużej ilości danych stanowił jeden z najciekawszych momentów tegorocznych debat. Poza tym pani dr Wyciszkiewicz – Zawadzka jest osobą niezwykle ludzką, otwartą i skorą do rozmów. W sporcie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, jako środowisko PSB życzymy naszej olimpijce pełnego powrotu do zdrowia i wielu triumfów na stadionach całego świata.

 

Tuż przed przerwą obiadową odbył się kolejny punkt harmonogramu – Bieg Grand Prix PSB. Rozgrywany od wielu lat na dystansie około 2-3km cieszy się zainteresowaniem zarówno chcących startować jak i tych, którzy stanowią silny sztab kibiców. W tym roku zwycięzcą został Mateusz Goleniewski, pochodzący z Torunia, a mieszkający obecnie w Poznaniu redaktor naczelny kanału YT „Zabawy Biegowe”. Z resztą sam Mateusz poprowadził w trakcie obrad jeden z ciekawszych wykładów „Media społecznościowe w promocji imprez biegowych”. Temat niezwykle aktualny, interesujący niemal wszystkich organizatorów. Nie od dziś wiadomo, że media społecznościowe są obecnie najważniejszym kanałem przepływu informacji. Kolega Goleniewski wykazał zasadność korzystania z mediów społecznościowych i opowiedział o najczęstszych błędach użytkowników.

 

Wśród pań najlepszą okazała się Aleksandra Hordejuk Gryczka z Białej Podlaskiej.

 

Wyniki z biegu można znaleźć w poniższym linku:

https://wyniki.datasport.pl/results3882/

 

W bogatym merytorycznie programie pojawiły się również kwestie związane z jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących organizacji biegów, mianowicie zabezpieczenia medycznego. O tym zagadnieniu opowiadał Grzegorz Gębski, dyrektor Międzynarodowego Biegu w Jaworznie.

Jako, że środowisko biegowe musi być wciąż czujne i śledzić aktualną sytuację zdrowotną na świecie, Marek Zieliński właściciel firmy pomiarowej DataSport opowiadała o aspektach funkcjonowania biura zawodów podczas pandemii.

 

Po bogatych dwóch dniach, pełnych wrażeń, przekazanej wiedzy i wymienionych doświadczeń, nastał czas zabawy. W rytmach muzyki na żywo, posileni pyszną, wykwintną kolacją uczestnicy mogli swobodnie zacieśniać przyjaźnie i chłonąć ten nieliczny moment w roku kiedy większość środowiska spotyka się w jednym miejscu.

 

Bardzo ważnym elementem tuż przed samą zabawą jest przyznanie zasłużonym ludziom i instytucjom specjalnych wyróżnień. W tym roku na zaszczyt ten zasłużyli:

 

Złote Skrzydła Polskich Biegów otrzymali:

 

  1. Bieg Lechitów – Gniezno

Zarząd Infrastruktury Sportowej – Kraków

 

Honorowe Odznaki Polskiego Stowarzyszenia Biegów otrzymali:

 

Grzegorz Gębski ( Dyrektor Biegu Ulicznego w Jaworznie) – Złota odznaka

Piotr Hojan (Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego) – Srebrna odznaka

Jacek Mańkowski (Dyrektor GOSIR Gniezno) – Srebrna Odznaka

Aleksander Kastelik (Firma POLTENT) – Srebrna Odznaka

 

Chyba najpiękniejszym podsumowaniem, szczerym i pełnym emocji były słowa Andrzeja Krzyścina, dyrektora Biegu Lechitów:

 

„Wracam ze spotkania z ludźmi, których uwielbiam”

 

I zapewne większość uczestników konferencji pod tymi słowami się w pełni podpisuje.

 

Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia: Adrian Pawłowski (CKiS Postomino)

 

Languages »