previous arrow
next arrow
Slider

Tydzień do startu!

Najstarszy maraton w Europie odbędzie się już w przyszły weekend. Koszycki Maraton Pokoju wystartuje już po raz 97. Poniżej kilka kluczowych informacji związanych z imprezą:

– Po raz pierwszy maraton został rozegrany w 1924 roku. W 2020 odbędzie się 97 edycja

– Koszycki Maraton Pokoju odbędzie się 4 października pod patronatem Prezydenta Republiki Słowackiej Zuzany Čaputovej

– W samym maratonie może wystartować maksymalnie 1000 osób

– U.S. Steel Family Race (4,2 km) odbędzie się dzień wcześniej w sobotę 3 października

– Trasa jest certyfikowana przez World Athletics i AIMS

– Maraton posiada certyfikat World Athletics Silver Label i umożliwia zawodnikom uzyskanie minimów kwalifikacyjnych na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio

– Najlepsze rekordy życiowe jakie padły na koszyckiej trasie w rywalizacji kobiet należą do Miharu Shimokado (JPN, 2:27:54) i Viktorii Khapiliny (UKR, 2:28:03)

– W tegorocznej edycji będzie kilka ciekawych debiutów, zobaczymy między innymi Mohameda Ali (NED, 1:03:09) i Pierre’a Denaysa (BEL, 1:03:54)

– Koszycki Maraton Pokoju jest dedykowany Derekowi Claytonowi (78), pierwszemu mężczyźnie, który przebiegł maraton poniżej 2:10. Derek biegał w Koszycach 50 lat temu. Jego śladami będzie symbolicznie podążałł Lochlan Clarke, jego rodak, młody student z Australii mieszkający w Koszycach.

– Peter Polak (72 l.) przebiegnie swój 44 maraton w Koszycach. Istnieje „Diamentowy Klub” zrzeszający 61 członków, którzy ukończyli Koszycki Maraton Pokoju co najmniej 25 razy.

– Maraton będzie transmitowany na żywo na pierwszym kanale RTVS (słowacka telewizja narodowa)

Languages »