previous arrow
next arrow
Slider

Generali Maraton w Monachium: kolejny duży bieg w Niemczech za nami

Alexander Hirschhauser i Corinna Harrer zwyciężyli w monachijskim Generali Maratonie. Jednocześnie oboje wywalczyli tytuły mistrzów Niemiec na tym dystansie. Był to trzeci bieg za naszą zachodnią granicą z udziałem przynajmniej 10 tysięcy zawodników, jaki udało się rozegrać w trakcie pandemii. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy z powodzeniem zorganizowano półmaraton i maraton na terenie Berlina. Podobnie jak w stolicy Niemiec, również w Monachium organizatorzy zastosowali szczególne środki ostrożności, uzyskując zgodę na przeprowadzenie biegu zaledwie miesiąc przed wyznaczoną datą. Włączając biegi na 10 km i półmaraton, w 35. edycji wydarzenia wzięło udział 10 659 zawodników z 85 krajów. Ten tradycyjny bieg, którego start i metę wyznaczono na legendarnym Stadionie Olimpijskim, jest imprezą nagrodzoną przez World Athletics tytułem „Label Road Race”.

Choć z powodu ekspresowych przygotowań nie udało się zaprosić międzynarodowej elity, to postarano się, aby w ostatniej chwili przeprowadzić w Monachium mistrzostwa Niemiec w maratonie. W korzystnych, ale bardzo chłodnych warunkach pogodowych Alexander Hirschhauser objął prowadzenie przed 30. km, wyprzedzając wówczas Toma Thurley’a. 29-latek podołał wyzwaniu i ustanowił rekord życiowy (2:18:38). – Jestem dumny z tego osiągnięcia pomimo pewnych problemów – powiedział zwycięzca, podkreślając, że będzie walczył o miejsce w niemieckiej kadrze maratończków na Mistrzostwa Europy, które Monachium zorganizuje latem przyszłego roku. Anthony Tomsich, posiadacz obywatelstwa amerykańskiego i niemieckiego, żyjący ostatnio na terenie Niemiec, awansował z szóstego miejsca na półmetku na drugie, uzyskując czas 2:19:30. – To był wspaniały bieg, tęskniliśmy za czymś takim bardzo długo – powiedział Anthony. Trzecie miejsce z czasem 2:21:03 wywalczył Philipp Baar.

W rywalizacji pań Corinna Harrer uciekła Isabel Leibfrier na 35. kilometrze. Była srebrna medalistka Halowych Mistrzostw Europy w biegu na 3000 metrów (2013 rok) uzyskała czas 2:43:11 i po raz pierwszy zdobyła tytuł mistrzyni Niemiec w maratonie. – To cudowne wygrać te mistrzostwa i to przed własną publicznością, we własnym domu. Ekscytujący był finisz na Stadionie Olimpijskim – przekonywała 30-letnia Corinna Harrer. Za drugą Isabel Leibfried (2:44:09) uplasowała się Szwajcarka, Andrea Meier (2:46:58).

– To było wielkie wydarzenie, któremu towarzyszyła wspaniała atmosfera – stwierdził dyrektor biegu, Gernot Weigl. Po raz pierwszy Generali Maraton w Monachium jest w gronie „Label Road Races”, wyróżnionych tym tytułem przez światową federację World Athletics. – Zdecydowaliśmy, że będziemy rozwijać międzynarodowy potencjał naszego biegu bardziej niż w przeszłości. Miasto Monachium jest istotnym punktem na międzynarodowej mapie turystycznej. A dla biegaczy nie ma lepszej okazji do zwiedzenia tego wielkiej bawarskiej aglomeracji niż udział w maratonie – dodał Gernot Weigl, który zamierza zrobić z Generali Maratonu w Monachium również ważny bieg dla międzynarodowej elity. Dlatego też, począwszy od 2022 roku, dyrektor będzie koordynował swoją pracę ze specjalistą od organizowania biegów dla elity.

Kolejna edycja maratonu w Monachium przypada na 9 października przyszłego roku. Być może jego atrakcyjność zwiększy fakt 50. rocznicy Igrzysk Olimpijskich w Monachium, które zorganizowano w 1972 roku. Chociaż dzisiejasza trasa jest znacznie atrakcyjniejsza niż ta sprzed półwiecza, to część wspólna jest identyczna – start i finisz na Stadionie Olimpijskim.

Zaledwie kilka dni temu organizatorzy Generali Maratonu w Monachium przekazali kolejne dobre informacje. Włoskie przedsiębiorstwo Generali, które angażuje się w wiele międzynarodowych biegów ulicznych, przedłużyło swoją umowę z imprezą w Bawarii. – Naszym celem jest dalszy rozwój biegu, zwłaszcza w skali międzynarodowej. Jesteśmy zaszczyceni, że nasze zamierzenia możemy realizować przy wsparciu Generali, które będzie tytularnym sponsorem maratonu do 2023 roku włącznie – potwierdził Gernot Weigl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.generalimuenchenmarathon.de.
Zdjęcia: Norbert Wilhelmi / GENERALI MUNICH MARATHON

Languages »