previous arrow
next arrow
Slider

Hamburg Maraton 2020 – Tadu Abate i Dibabe Kuma bronią tytułu

Ubiegłoroczni zwycięzcy Haspa Hamburg Maratonu Tadu Abate i Dibabe Kuma z Etiopii zapowiedzieli swój udział w najbliższej odsłonie imprezy. Ich najgroźniejszymi rywalami będą: Ayele Abshero – drugi w poprzedniej edycji i Meseret Belete, szósta zawodniczka półmaratońskich mistrzostw świata sprzed dwóch lat. Organizatorzy najszybszego i największego wiosennego maratonu w Niemczech otrzymali już potwierdzenie startu przez wymienionych zawodników. Na razie na listach startowych figurują nazwiska 12 tysięcy uczestników. Haspa Hamburg Maraton posiada prestiżowe wyróżnienie w postaci złotego certyfikatu World Athletics (Gold Label).

„Powrót zawodników na trasy kolejnych edycji imprezy biegowej to dla organizatora jedno z największych wyróżnień. Jesteśmy dumni z tego, że ubiegłoroczni triumfatorzy po raz kolejni wybrali maraton w Hamburgu. Cieszy również frekwencja. W porównaniu ze stanem liczbowym zapisanych zawodników sprzed roku, dzisiaj mamy już 400 uczestników więcej” – powiedział główny organizator Frank Thaleiser.

Tadu Abate jest wciąż młodym zawodnikiem. Ma dopiero 22 lata. Po swoim największym sukcesie w karierze, zwycięstwie w Hamburg Maratonie przed rokiem gdzie w niesprzyjających, chłodnych i deszczowych warunkach atmosferycznych uzyskał 2:08:25 poszedł za ciosem. Jesienią poprawił rekord życiowy uzyskując na trasie w Amsterdamie 2:06:13. Już 19 kwietnia będzie chciał wynik poprawić co w konfrontacji ze wspomnianym Ayele Abshero. W ubiegłym roku ich rywalizacja była niezwykle emocjonująca. Na mecie dzieliła ich zaledwie jedna sekunda na korzyść Abate. W 2018 roku zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce ulegając innemu Etiopczykowi, Solomonowi Dekisie. 29-letni Abshero legitymuje się wyśmienitym rekordem życiowym 2:04:23.

W rywalizacji pań jedną z faworytek jest wspomniana Dibabe Kuma. 23-letnia Etiopka w ubiegłym roku uzyskała 2:24:42. Biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe, była ze swojego występu bardzo zadowolona. Stwierdziła, że w lepszej aurze byłaby w stanie poprawić swój rekord życiowy wynoszący 2:23:34. Wymieniona wcześniej, zaledwie 20-letnia Belete legitymuje się rekordem na poziomie 2:24:54.

Dla najlepszych maratończyków niemieckich, maraton w Hamburgu będzie areną walki o kwalifikacje olimpijską do Tokio. Philipp Pflieger legitymujący się rekordem życiowym 2:12:50 zapowiada walkę o paszport na igrzyska, który umożliwi mu uzyskanie rezultatu 2:11:30. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził kilka dni temu uzyskując rekord życiowy w półmaratonie. Na trasie w Barcelonie uzyskał 62:50. Olimpijskie aspiracje mają również bliźniaczki – Deborah i Rabea Schoneborn. Ta pierwsza wygrała w ubiegłym roku maraton w Kolonii debiutując w 2:31:18. Rabea po raz pierwszy na maratońskiej trasie wystąpi właśnie w Hamburgu. 25-letnie siostry niemal równocześnie minęły metę półmaratonu w Barcelonie ustanawiając rekordy życiowe: Deborah była ósma z czasem 71:37, a Rabea uplasowała się oczko niżej tracąc do bliźniaczki tylko 3 sekundy. Olimpijską kwalifikacją dla pań jest czas 2:29:30

Więcej informacji na temat Haspa Hamburg Maratonu można znaleźć w linku poniżej:

http://www.haspa-marathon-hamburg.de

Languages »